Yenilikçi yöntemler ile Osmaniye’de ana arı üretimi projesi

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ortak olduğu “Yenilikçi Yöntemler ile Osmaniye’de Ana Arı Üretimi” isimli projesi Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklendi. Projenin, 29 Eylül – 03 Ekim 2014 tarihleri arasında İl Müdürlüğünde yürütüleceği bildirildi.
Proje kapsamında ise Osmaniye Arı Yetiştiricileri Birliği ile İl ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde çalışan 25 personele, toplam 30 saatlik 5 iş günü eğitim verilmesi planlandığı kaydedildi.
İl Müdürü İbrahim Sağlam, proje ile katılımcılara, ana arı üreme sistemi, ana arı oluşumuna etki eden faktörler, ana arı larvasının beslenmesi, ana arı yüksüğü ve larvanın büyümesi, doğal şekilde oluşan ana arı yüksükleri, yapay şekilde oluşturulan ana arı yüksükleri ve benzeri konularda eğitim verileceğini söyledi.
Sağlam, “Proje kapsamında eğitim alacak olan teknik personellerimiz ile Osmaniye ili Arı Yetiştiricileri Birliği teknik personelleri ve ilimiz önder arıcıları mesleki bilgilerini ve görevli oldukları alanda mesleki tecrübelerini artıracaklardır. Proje ile ilimizde ana arı üretiminin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. İlimizde arıcılık alanında faaliyet gösteren modern büyük işletmeler ve var olan diğer işletmelerde oluşan ekonomik kayıplar engellenecektir. Bu eğitimin çıktısı, diğer iller içinde örnek teşkil edecektir. Proje sonucunda ilgili kurumlar ve hayvancılık sektöründeki kurumların ortak çalışmasıyla ilimizde faaliyet gösteren yetiştiricilerimize ve ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanacaktır. Proje sonucunda alınacak olan eğitimle İl ve İlçe Müdürlüklerimizin hizmet sunma kalitesi artmış olacaktır.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yenilikçi yöntemler ile Osmaniye’de ana arı üretimi projesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!