Uganda büyükelçisi Olwa, Osmaniye’de

featured

Büyükelçi eşi, fıstık fabrikasında işçilerle fıstık seçti

İbrahim EMÜL/OSMANİYE (DHA)

UGANDA Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Johnson Agara Olwa, eşi Janet Olwa ile birlikte Osmaniye’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. Büyükelçi Olwa, Türkiye ile ticari köprü oluşturmak istediklerini belirterek, “İlişkilerimizi birlikte çalışarak güçlendireceğiz.” Dedi.
Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği (OGİAD) tarafından düzenlenen bir panele konuşmacı olarak davet edilen büyükelçi Olwa, program öncesi yerfıstığı hakkında bilgi almak üzere Kadirli Yolu üzerindeki Başpınar Fıstıkçılık tesislerini gezdi. Fabrika yöneticileri Enes ve Esvet Başpınar tarafından karşılanan Büyükelçi Olwa’ya yerfıstığı ve entegre tesis hakkında bilgi verildi.
BAYAN OLWA KADIN İŞÇİLERLE YERFISTIĞI SEÇTİ
Bu sırada Büyükelçi eşi Janet Olwa ise fabrikada çalışan kadın işçilerle tek tek selamlaşarak daha sonra onlarla birlikte, fıstık ayıklama makinesinde yerfıstığı seçti. Bayan Olwa, “İlk kez burada fıstık seçtim. Ülkemizde biz de böyle yapıyoruz. Sıcak karşılamadan dolayı tüm bayan çalışanlara teşekkür ediyorum. Kadınların burada yaptıkları bana sürpriz olmadı çünkü onlar ne yapıyorsa bizim ülkede de yerfıstığı konusunda aynı şeyi yapılıyor.” Dedi.
GELİŞMİŞ FABRİKALAR UGANDA’DA AÇILSIN
Bu tür fabrikaların çok kullanışlı olduğunu belirten Büyükelçi Olwa ise “Uganda’da fıstık üretimi yapıyoruz hem de çok sayıda. Böylesi gelişmiş fabrikaların ülkemizde de açılmasına bu türlü gelişlerimizin vesile olmasını istiyoruz. Uganda da birçok sezonda çeşitli ürünler elde ediliyor. İnşallah böylesi gelişmiş fabrikalarında kısa sürede ülkemizde açılmasını umut ediyoruz.” diye konuştu.
TÜRKİYE İLE TİCARİ KÖPRÜ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ
Osmaniye yerfıstığının güzel bir ürün olduğunu söyleyen Olva, “Ülkemizdeki yerfıstığından biraz büyük ve gelişmişi, bizim oradakiler küçük kalıyor. Türkiye ile Uganda arasında ticari köprü oluşturmak istiyoruz. Bizde de serbest bölge alanları var ve o bölgelerde bu tür fabrikaları ikili ilişkiler kurarak kurmayı istiyoruz. Tabi ki Türkiye ve Uganda arasındaki ikili ilişkininde yükselmesini bizlerde istiyoruz. İlişkilerimizi de birlikte çalışarak güçlendireceğiz.” dedi.
TÜRK YATIRIMCILAR DAVET EDİLECEK
Başpınar fıstıkçılık Yönetim Kurulu Üyesi Enes Başpınar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Uganda Büyükelçisi Johnson Agara Olwa’nın ülkelerinin büyümesi için modern Türkiye’nin teknolojisini çok beğendiklerini söyledi. Büyükelçi Olwa’nın, makineleşme yolunda Türkiye’yi takip ettiklerini, ülkelerine Türk yatırımcıları davet edeceklerini kendilerine ilettiklerini kaydeden Başpınar, “Sayın Büyükelçimizi fabrikamıza davet ettik, geliştirdiğimiz yerfıstığını yerinde gördüler. Ben bu ziyaretten çok memnun oldum ve kendilerine de teşekkür ediyorum.” Dedi. Yerfıstığı konusunda Avrupa’da en iyi makineleşme teknolojisinin Türkiye’de olduğunu belirten Başpınar, “Fabrikamızdaki makine konusunda ki bilgilerimizi deneyimlerimizi onlarla paylaştık. İnşallah ileriki günlerde Uganda ile çalışmalarımız daha güzel şekilde devam edecek” dedi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uganda büyükelçisi Olwa, Osmaniye’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!