Tüberküloz hastaları Osmaniye’de de kayıt altına alınıyor

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Tüberküloz olgularının bildirimi ve bu sayede kayıtsız verem hastası kalmamasını sağlamak amacı ile Ankara , İzmir, Samsun, Van ve Zonguldak, Yozgat İllerinde yürütülen Aktif Tüberküloz Sürveyansının ilde de başlatıldığını söyledi.
Dr. Boz, Osmaniye’de Aktif Tüberküloz Sürveyansı çalışmalarını yerinde görmek ve değerlendirmek için Özel İbn-i Sina Hastanesi ve Yeni Hayat Hastaneleri, Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve   Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Süleyman Doğan, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Dispanseri’nde çalışan Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ece Arzu Aydın, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi’nde çalışan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Umur Gürsoy ve Tüberküloz Birimi çalışanı Zeynep Tükenmez tarafından ziyaret edildiğini söyledi. Dr. Boz, bu kapsamda tüberküloz hastalarının  zamanında ve eksiksiz olarak bildiriminin  yapılabilmesi  için Aktif Tüberküloz Sorumlusu ve Bildirim sorumlularının  destek ve önerileri alındığını kaydetti.
Resmi Gazete’de Yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyansı ve Kontrol Esasları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi gereğince tüberküloz (TB) hastalığının bildirimi zorunlu olduğunu dikkat çeken Boz şöyle dedi: “Ulusal Tüberküloz Tanı Laboratuarları Ağı Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ’e göre laboratuarlarda tespit edilen TB vakalarının da bildirilmesi gerekmektedir denilmektedir. Ulusal Tüberküloz Kontrol Programının (UTP) başarıyla yürütülebilmesi için tüberküloz hastalarının bildirimlerinin eksiksiz yapılması ve Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Birimlerine (VSD) kayıt edilmesi gerekmektedir. Hastaların Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı’nda kayıtlı olması ile doğru tedaviye başlanması, tedavinin başarıyla tamamlanması ve hasta bilgilerinin standart olarak raporlanması mümkün olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, TB olgu hızı yüz binde 20’nin altında olan ve son 5 yılda olgu hızı düşme trendinde olan ülkelerin TB eliminasyon fazında olduğunu kabul etmektedir. Ülkemizin 2013 yılı TB olgu hızı yüz binde 17,5 ve son 5 yılda olgu hızı düşme trendinde olduğundan eliminasyon fazına girilmiş durumdadır. TB eliminasyon fazında olan ülkelerin kontrol programlarını TB eliminasyonunun hedefleyecek şekilde düzenlemeleri gereklidir. Bu kapsamda TB sürveyansını güçlendirerek kamu/özel  tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında tanı konulan tüm Tb olgularının bildirimi ve bu sayede kayıtsız verem hastası kalmamasını sağlamak amacı ile Ankara , İzmir, Samsun, Van Zonguldak,Yozgat İllerinde yürütülen Aktif Tüberküloz Sürveyansının Ülkemiz genelinde uygulanmasına karar verilmiştir.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tüberküloz hastaları Osmaniye’de de kayıt altına alınıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!