Toprakkale’de üreticiye mandarin fidanı dağıtımı yapıldı

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE’nin Toprakkale ilçesinde, 16 üreticiye 4 bin 10 kök mandarin fidanı dağıtımı yapıldı. Osmaniye İli Tarım Stratejisi ve Eylem Planının 1. Stratejik amacı olan “İlimizde Bitkisel Üretimi Artırmak” amacı kapsamında 2. stratejik hedef olan “Turunçgil yetiştiriciliğini yeni çeşitler ile 10 bin dekar alana çıkarmak” konusunda Toprakkale İlçesinde uygulanmak üzere Osmaniye İl Özel İdaresi yüzde 50 hibe destekli “Toprakkale İlçesinde Mandalina Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” hazırlanarak imzalanan protokolle proje uygulanmaya başlandı.
Projenin toplam bütçesisin 30 bin 775 TL olduğu, proje bütçesinin; fidan alımı kısmında 14 Bin 35 TL’lik yüzde 50’lik kısmı Osmaniye İl Özel İdaresi tarafından, diğer yarısının da projeden faydalanacak narenciye üreticileri tarafından karşılandığı kaydedildi. Nakliye bedeli olan 1300 TL’nin de üreticilere yansıtılmadan doğrudan kullanıldığı belirtildi.
2015 Yılı Sonbahar Dönemi Fidan Dağıtım Törenine; Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, Toprakkale Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürü İbrahim Sağlam, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hayri Uyduran, İlçe Müdürü Mehmet Yalçın, Toprakkale Ziraat Odası Başkanı Bülent Uluğ, İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Daşöz ve Musa Doğan, teknik personeller ve mandarin fidanı desteğinden faydalanan üreticiler katıldı. 
Proje kapsamında; Çukurova Üniversitesi Subtropik Meyveler Araştırma Merkezinden temin edilen 4 bin 10 adet Mandarin Fidanı 16 üreticiye dağıtıldı. Üreticiler Bin 305 adet Okitsu Mandarin fidanı ve 2 bin 705 adet Satsuma Mandarin fidanı ile modern bahçe tesisi kuracak.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toprakkale’de üreticiye mandarin fidanı dağıtımı yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!