Taşların Şifası!..

featured

Kuvars Kristali :
Yüzyillardir tedavi ve sihir alanlarinda kullanilan Kuvars Kristali, dünya kabugunun yüzde on ikiden fazlasini olusturmaktadir. Oksijen ve silikonun bilesiminden olusan Kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taslarin basindadir.

depositphotos 46292187 stock photo rock crystal 1 - Taşların Şifası!..

Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarini uyarir. Kisinin çevresinde olusan negatif enerjiyi yok ettigi gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrica düsünce formlarini aktive eden bir özelligi de vardir.
Kuvarsin özellikle güç ve canlilik kaybina karsi koruma sagladigina inanilir. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmalari, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiginin de bir göstergesidir.

img 20220723 101722 332 - Taşların Şifası!..
Kuvars kristallerinin cinslerine göre çesitli isimleri vardir.
Bildigimiz seffaf kuvarsa halk arasinda kaya kristali denebildigi gibi, pembe kuvarsa Ask Tasi denir. Onu üzerinde tasiyani öfkeden, suçluluktan, korku ve kiskançliktan korudugu ve kisirliga karsida yararli oldugu kabul edilir.
Rüya Tasi olarak da bilinen dumanli kuvarsin umutsuzluga, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diger negatif etkilere karsi tas sahibini koruma altina aldigina inanilir.
Çok yönlü bir mineral olmasi onu saatlerde, deterjanlarda, dis macunlarinda, cam ve elektrik isiklandirmalarinda kullanilir hale getirmistir.
Kuvars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanilabilecek bir tastir.

 

depositphotos 308809700 stock photo beautiful jade carnelian agate and - Taşların Şifası!..

Akik :
Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir tas olan Akik tasiyani tehlikeden korur, uyumsuzluklarina son verir.
Akik tasinin bunlarin yani sira uykusuzluga, korkakliga, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanin düzgün çalismasina faydasi oldugu da bilinen seyler arasindadir.
Akik tasina kimileri de Ates Tasi ya da Gezgin Tasi derler.
Gerçeklerin farkina varilmasinda yardimcidir.
Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.

 

depositphotos 9017142 stock photo amethyst - Taşların Şifası!..

Ametist :
Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir tastir. Asirlar boyunca degisik uygarliklarda sevgi ve begeniyle kullanilmis, Asya ve Misir’da mühür olarak deger kazanmistir. Eski çaglarda “sarhoslugu yok eden tas” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kisim kadeh, çanak, kap gibi seylerin birçogu ametistten yapilmaktaydi. Ametist, endoktrin ve bagisiklik sistemini kuvvetlendirir, kani temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatistirici etkisi vardir.
Meditasyon için en ideal taslardandir.
Ametist astrolojide de basak, oglak, kova ve balik burcu insaninin tasi olarak da bilinir.

depositphotos 44244221 stock photo rough green opal chryzopal veins - Taşların Şifası!..

Opal :
Kuvarsin bir çesididir ve kuvars gibi silis oksittir.
Halk arasinda Gökkusagi Tasi olarak da bilinen Opal, karisik bir geçmise de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir tas olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düsmanlara karsi güçlü olmak için üzerinde tasir. Ayrica negatif duygulari emdigine ve duygusal dengeleyici olduguna da inanilir.
Görme duyularini güçlendirip, sezgi arttirici etkisi vardir. Üst ben’e ulasmak için kullanilabilir.
Özellikle mücevheratta kullanilan Opal, insanin avuç içi isiyla renk degistirme özelligine de sahip yegane taslardan biridir.
Opal ; terazi, akrep, yay ve balik burcu insanlarina iyi gelen bir tastir.

depositphotos 78354218 stock photo aquamarine geode geological crystals 1 - Taşların Şifası!..

 

Sitrin :
Saridan açik kahveye dogru giden bir renk yelpazesi olusturan sitrin, birçok hastaligin iyilestirilmesinde kullanilmaktadir.
Böbrek, kolon, cigerler, hazim organlari ve kalp için yararlidir. Tedavi edici enerjinin meydana çikmasini saglar. Kendine güveni güçlendirir, insanin kendine zarar verici egilimlerini yok eder.
Sitrin masaj yaglarini etkinlestirmek için de kullanilir. Bu tas yaga enerji vererek, dolasimi hizlandirir ve deriye daha iyi nüfuz etmesini saglar.
Sitrini ucu asagi gelecek sekilde boynunuzda tasimaniz gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç saglar.
Bir diger adi da Tüccar Tasi olan Sitrini, bazi inanan kisiler kasalarina koyarlar. Bunun nedeni onlarin parasal güçlerini arttirdiklarina inancidir. Bazi kisilerde onun talihsiz bir tas oldugu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalisirlar.
Astrolojide aslan ve basak burçlarinin taslarindan biridir.

depositphotos 110558570 stock photo semi precious gems heap - Taşların Şifası!..

Lapis Lazuli :
Dogadaki taslarin arasinda saf olmayan taslardan biri olan Lapis Lazuli, lazurit ve diger mavi minerallerin bilesimidir. Bütün buna ragmen o dünyanin en degerli taslarindan biri olma özelliklerinden bir sey kaybetmez.
Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Misir Krali Tutankamon’un mezarini süslerdi.
Bu tas her zaman mavidir, ancak rengin yogunlugu çikarildiklari bölgelere göre farkliliklar gösterir.
Gece Tasi ya da Gerçek Tasi olarak da adlandirilan Lapis Lazuli, renginden dolayi göklerin sembolü olarak kabul edilir. Isim anlami da “Göklerin Tasi” anlamini içermektedir.
Küçük çocuklari korkularindan ve solunum yolu hastaliklarindan uzak tuttugu için çocuk tasi da denir. Iskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezlerini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygiyi azaltici, canlandirici etkisi vardir. Zihinsel açiklik ve aydinlanma için kullanilir.
Yaratici ifade, fiziksel yetenekler ve iletisim yetenegini kuvvetlendirir.
Terazi, yay ve balik burçlarinin tasi olarak bilinir.

depositphotos 68725597 stock photo jade - Taşların Şifası!..

Yesim Tasi :
Binlerce yil öncesinde bu yana Çinliler Yesim tasini en degerli taslardan biri yapmislardir. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne bosalttigi tohumlarin donmus hali Yesim tasinu olusturmustur.
Günümüzde bile Çinli isadamlari ellerinde Yesimden tilsimlar tasirlar, bir ise baslamadan önce onu tutar, oksar ve ondan güç alirlar.
Bu tasin hayvan biçiminde yontulmuslari bugün bile çok revaçtadir.
Ayrica Yesim tasinin akil hastaliklarina, dahili hastaliklara, göz bozukluguna ve kadinlarin adet ve dogum sancilarina iyi geldigine de inanilmaktadir.
Astrolojik olarak koç, boga, ikizler, basak ve terazi burçlarinin da tasidir.

depositphotos 68690545 stock photo bytroidal hematite - Taşların Şifası!..

Hematit :
Hematit, demirin baslica kaynaklarindan biridir.
Narin bir kristal çesididir ve islenirken Mohs’a göre 6,5 sertlikte olmasindan dolayi çok titiz bir çalisma ister.
Kan dolasimi üzerinde pozitif etkisi vardir. Dalagin dogru çalismasini saglar. Enerji ve canlilik verir, stresi azaltici etkisi vardir. Çekim gücü fazla oldugundan, kisisel çekim, nese, cesaret ve istek verir.
Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.
Eski çaglarda tilsim olarak kullanilan taslarin basinda gelir, ancak modern çagda da insanlar bu tasin bel sogukluguna iyi geldigi inancindadirlar.

depositphotos 7171246 stock photo red jasper stone - Taşların Şifası!..

 

Yakut :
Güzelligi ve sertligi nedeniyle en degerli taslardan biri olarak kabul edilir.
Ona, Hindistan’da “Degerli Taslarin Efendisi” adini yakistirmislardir. Amerika, Avrupa’da çikarilmasina ragmen Hindistan ve Güneydogu Asya Yakut’un anavatanidir.
Elmas’tan sonra en sert degerli tastir.
Kan dolasimina pozitif canlandirici etkisi vardir. Bagisiklik sistemini güçlendirir. Kisiyi sinirlamalarindan kurtardigi gibi, kendinden fazla digerlerini düsünmesine yol açar.
Cesaret, ruhsal gelisme, liderlik, mutluluk duygularini arttirir.
Cinsel asiriliklara da iyi geldigi söylenenler arasindadir. Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oglak burçlarinin da tasidir.

 

depositphotos 52650731 stock photo nature mineral of jade stone - Taşların Şifası!..

Aquamarine :
Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yesil renkli bir tas olmasindan dolayi, Sakin Tas olarak da bilinir.
Her ne kadar Sakin Tas denilse de, Cesaret tasi olarak adlandirilir ve onu tasiyana ya da takana özellikle ölüm karsisinda cesaret verdigi söylenir.
Bu tasi renginden dolayi, özellikle denizciler tilsim diye kullanirlar. Renginden dolayi kahinler tarafindan gelecegi görmek için de kullanildigindan Kahin Tasi olarak da anilir.
Akil almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanilir. Ona muhtesem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede isitilmasi gerekir.
Bu güzel tasin en çarpici örnekleri Brezilya’dan çikar.
Aquamarinin sinirleri yatistirici özelliginin yani sira düsüncenin berraklasmasi ve yaratici gücün ortaya çikmasinda da büyük rolü vardir. Böbrek, karaciger, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.
Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balik burçlarinin taslarindandir.

depositphotos 24889093 stock photo violet amethyst as nice mineral 1 - Taşların Şifası!..

Obsidyen :
Renginden dolayi kimileri ona Kara Kadife de derler.
Obsidyen’in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli Obsidyendir.
Bu tür ayni zamanda Saflik Tasi olarak da bilinir.
Karin ve bagirsaklari etkileyerek iyilestirir, zihin ve duyguyu birlestirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurlari yok eder. Kaygiyi azaltir, bilinçaltindaki blokajlari temizler.
Akil ve sevgi ile baglarimizdan kopmamayi simgeler.
Ikizler ve yay burçlarinin tasidir.

 

img 20220723 101722 332 - Taşların Şifası!..

Aytasi :
Ay’in pariltisini yansittigi söylentilerinden dolayi bu ismi alan Aytasi, lenfotik sistemdeki bozukluklari ortadan kaldirir.
Duygusal dengeleyici vasiflara sahiptir.
Tutumlarda esneklik yaratir. Bu tas hakkinda en çok rivayeti ortaya çikartan yerlerden biri de Hindistan’dir. Hindistan da kutsal bir tas olarak kabul gören Aytasi’nin sevgilileri daha ihtirasli yaptigi da söylenir. Aytasi, kadinlar tarafindan kisirliga iyi geldigi ve üreme organlarinin sorunlarini çözmesi ve de kolay dogum yapmaya yaradigi için tasinir.
Kisilerdeki egoizmi giderdigi ve fazla yemek yeme dürtülerini ortadan kaldirdigi da bilinir.
Aytasi üzerine yapilan rivayetlerin en çarpicisi da, onu tilsim olarak tasiyan kisiyi söhretli ve görünmez yaptigidir.
Burçlar kusagina yengeç, terazi, akrep, kova ve balik burcunun tasidir.

 

depositphotos 10144578 stock photo pierre turquoise - Taşların Şifası!..

Turkuvaz :
Bilinen taslarin ve de tilsim olarak kullanilan taslarin en popüleridir, çok sayida da koruyucu özelligi bulunur.
Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolasimi, cigerler ve solunum sistemini canlandirir.
Sakinlik verir ve yaratici ifadeye güç kazandirir. Duygusal denge, iletisim, sadakat ve dostlugu sembolize eder.
Turkuvaz eski çaglarda hayvanlari kötü etkilerden korumak için At Tilsimi olarak da kullanilirdi. Aztek uygarliginda ise bu tasa “Tanrilarin Tasi ” adi verilmisti.
Turkuvaz, boga, basak, akrep, yay, oglak ve balik burçlarinin tasi olarak da bilinir. Yilan Tasi :
Genellikle de tilsim yapimi için kullanilan Yilan Tasi, kadim Misir Uygarligi’ndan beri kullanilmaktadir. Tasin bu ismi almasi, dis görünümünün bir yilanin derisine benzemesindendir.
Bu sebepten dolayi da her türlü böcek sokmalari, akrep ve yilan sokmalari gibi durumlar için iyilestirici olarak kullanilir. Ayrica kisilerde romatizmal rahatsizliklara da iyi geldigi söylenir. Bu tasla romatizma tedavisi yapmak için, agrili yerlere bu tasi sarmak gereklidir.
Diger yandan cerahatlerdeki biriken irini akitmak için de kullanilabilen bir tastir.

 

depositphotos 107868094 stock photo ball from tigers eye gemstone - Taşların Şifası!..

Kaplan Gözü :
Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazi kesimlerde “Bagimsizlik Tasi” diye de anilir.
Buna sebep, tasin kendisini üzerinde bulunduran kisileri baska insanlara karsi daha az bagimli yaptigina inanilmasidir. Bu özelligi ikili iliskileri zedeledigi gibi, is hayatinda da ortakliklari sona erdirebilir. Bu sebepten de çeliskili bir tas diye de adlandirilir.
Sindirim sistemi bozukluklari bu tas sayesinde giderilebilir. Dalak, pankreas ve kolon için faydalidir.
Duygusal denge unsurudur ve inatçiligi azaltan bir tas olarak bilinir.
Maskulen enerji verdigi gibi, kisilerin olaylari net algilamasinda rol oynar.
Kaplan Gözü’nün bir özelligi de nazardan koruduguna inanilmasidir. Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanilirdi.
Oglak ve yengeç burçlarinin tasi olarak bilinir.

depositphotos 440393218 stock photo yellow heart diamond red ruby - Taşların Şifası!..

Topaz (Sari Yakut) :
Eski zamanlarin en kudretli taslarindan biri olan Topaz’in, göz hastaliklarini ve veba gibi salgin hastaliklari ortadan kaldirdigi söylenir.
Bir adi da “Ask Tasi” olan Topaz’in pek çok rengi mevcuttur.
Bu tasin sagliksiz insanlari sagligina kavusturdugu, onlari korkakliktan ve ahlaksizliklardan korudugu bilinir.
Çok güzel ve nadir bulunan taslardan olan Topaz, özellikle mücevher yapiminda kullanilir.
Dogal ve muhtesem isigiyla göz kamastirici bir tastir ama, renksiz ve degisik renk gruplarina da rastlanabilirler.
Sari Topazla Turuncu Topaz en degerli çesitleridir.
Bugün dünya yüzünde en degerli Topaz’larin çikarildigi ülke Brezilya’dir. Topaz kristalleri genelde dörtgen seklinde olur.
Topaz elmasla ayni agirliga sahip yegane dogal degerli bir tastir. Seffaf Topaz kimi zaman elmastan ayirt edilemez, bu benzerlik ancak Mohs ölçegiyle ayirt edilebilir.
Aslan, basak ve balik burcunun tasidir.

fb5d187ce826c1849acc2b443c375933 - Taşların Şifası!..

Lal :
Dairesel veya oval biçimli bir tastir.
Lal’in erkek türü koyu kirmizi, disi türü ise açik kirmizidir.
Üzerinde tasiyani, bedensel zayifliga ve acimasizliklara karsi korudugu bilinir.
“Hayal Kuran” ve ” Merhamet Tasi” olarak da bilinir.
Cinsel enerjiyi ve duyarliligi artirdigi, cinsel dengesizlige karsi koruma tasi olarak bilindiginden bazi yerlerde “Tutkularin Tasi” olarak da bilinir.
Latince adi Garanatum’dan gelen Lal tasi, Garnet olarak da adlandirilir.
Kalp seklinde yapilmis tilsim Lal’ler, esleri ve sevgilileri cezbetmeye yaradiklari gibi, yatak ve yastik altina konuldugunda kötü rüyalari ve gecenin kötü ruhlarini kovar.
Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandirir. Bilhassa kan damarlari için çok yararli bir tas olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve sefkati sembolize eder.
Koç, akrep, oglak ve kova burçlarinin tasi olarak bilinir.

 

depositphotos 274753978 stock photo macro blue tourmaline mineral stone - Taşların Şifası!..

Aventurin :
Metalik pariltilar saçan ve tanecikli bir yapiya sahip, açik yesil bir Kuvars türü olan Aventurine ayni zamanda Yildiz Tasi da denmektedir.
Kalbin yakinina yerlestirildiginde, kalbi diger insanlarin olumsuzluklarindan koruyacak bir enerji yayar.
Bu tasin Yesim tasi ve Pembe Kuvars arasinda bir yumusakligi vardir.
Sizin, fazla hassaslasmadan yumusak ve açik yürekli olmanizi saglar. Kalbini kapattiktan sonra simdi yeniden açmaya hazirlanan kimseler için yatistirici bir etki yapar.
Bu pürüzsüz tasi gögsünüzün üzerinde dogrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Sayet tas sivri ise, o zaman sivri ucu yukariya getirmek gerekir.
Bu tas sinirsiz imkanlar tasidir, size genis ufuklar açar. Hayal kuranlarin tasi olarak da taninir. Kendinizi sinirlanmis, engellenmis, dar düsünce kaliplari ya da modasi geçmis davranislar içine sikismis hissettiginizde bu tasi kullanabilirsiniz.
Özellikle kendi bildigini okuyan genç insanlar için çok uygundur.

depositphotos 108108672 stock photo hematite mineral texture - Taşların Şifası!..

Magnezit :
Yeryüzünde bilinen en degerli minerallerden biri olan Magnezit, hassas islenebilme özelliklerinden dolayi degerli tas olarak pek tercih edilmez.
Endüstriyel açidan yaygin bir ticari ve tibbi kullanimi olan en önemli materyallerden biridir.
Beyaz, gri, sari ve kahverengi renklerinde olurlar.
Analiz etmek, kendini tanimak ve arastiricilik ruhunu gelistirmeye yardimci olan bir tas oldugu gibi, kisileri motive etmesi ve farkindaligi arttirma özellikleri de bulunur.
Hayal gücünü ve yaraticiligi arttirdigi ve meditasyonlarda iç huzuru sagladigi da bilinir.
Koç burcunun tasi olarak bilinir.

depositphotos 172675696 stock photo tumbled white moonstone adularia gem - Taşların Şifası!..

Oniks :
Kaygi azalticidr, kadin/erkek kutuplasmasini dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir.
Kontrol ve denge unsuru bir tas olan Oniks, bagimliliklardan kurtulmaya da yardim eder.
Degerli bir tastir ve kisinin konsantrasyonunu sagladigi gibi nazara karsi da kullanilir.
Kimi yerlerde zaman zaman “Ayrilik Tasi” diye de nitelendirilir.
Çesitli renkleri olan Oniks, kisinin hangi konuda enerji destegine ihtiyaci varsa onu saglayan bir tas olarak da bilinir.
Gelecek kaygilarini yok ettigi gibi kisilerde farkindaligi da saglar.
Aslan burcuyla iliskilidir.

 

depositphotos 110558570 stock photo semi precious gems heap - Taşların Şifası!..

Zirkon :
Mücevher olarak kullanilan taslarin en ünlüsü olan Zirkon, tamamen renksiz olabildigi gibi, kahverengi, yesil, kirmizi ve sari da olur.
Zirkon ayni zamanda Zirkonyum elementinin de baslica kaynagidir.
Mücevher olarak kullanilacak olan Zirkonlarin en deger göreni renksiz olanlaridir. Elmasa benzetilmesine ragmen sertlik derecesi elmastan 2,5 Mohs daha azdir.
Zihni kuvvetlendirici bir tas olan Zirkon, ince ve kalin bagirsak hareketlerine faydali ve uyumayi kolaylastirici özellige de sahiptir. Bunun yaninda duygusal denge unsuru olarak da bilinmektedir.
Aslan, basak, yay ve kova burçlarinin tasi olarak bilinir.

depositphotos 83235838 stock photo colorful mosaic made of backlit - Taşların Şifası!..

Turmalin :
Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok degisik ve olagandisi bir tastir. Çesitli renklerde ve karisik renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardir.
Mücevher ve süs esyasi yapiminda çokça tercih edilen bir tastir.
Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardimci olur ve uyku verir.
Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliginin yani sira duyarlilik ve anlayisi da arttirir. Konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttirdigi gibi, koruyucu etkileri de bulunur.
Aslan, terazi ve oglak burçlari bu tasi kullanabilirler.

depositphotos 3709731 stock photo blue diamond - Taşların Şifası!..

Elmas :
En sert ve kiymetli tas olan Elmas için “rüyalarin tasi” da denilmektedir.
Beyin fonksiyonlarini ve kisilikteki blokaji ortadan kaldirici özelliklere sahiptir ve ayni zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.
Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yani sira zihin/ruh/beden üçlüsünü birlestirici ve bütünlestirici gücü de bulunur.
Bolluk, saflik, masumluk ve sadakat simgesidir.
Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çesitte kullanilmakta olup kiymeti son derece yüksektir.

depositphotos 3705227 stock photo emerald brooch - Taşların Şifası!..

Zümrüt :
Dünyanin en kiymetli taslarindan biri olan Zümrütler mitlerin ve efsanelerin tasidir.
Geçmiste Seytanin Cennet’den kovulurken alnindan düsen tasin ve Kutsal Kadeh’deki tasin da Zümrüt oldugu söylenir.
Renginin yesil olmasi nedeniyle bu tasin yagmur yagdirdigina inanilirdi.
Bagisiklik sistemi,sinir sistemi, kalp, ciger ve böbregi kuvvetlendirdigi bilinir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür ve kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir.
Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabir unsurlarini içerir. Zümrüt’e kimi yerlerde “Kosulsuz Ask Tasi” da denmektedir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armagan olarak görülür.
Bazi Islam ülkelerinde Zümrüt’ün var olan koruyucu tilsim gücünü bazi ayetler okunarak daha da güçlendirildigine de rastlanmistir.
Koç, boga ve ikizler burçlarinin tasidir.

 

depositphotos 28625371 stock photo ural jasper - Taşların Şifası!..

Safir :
Dünyanin en pahali ve degerli taslari arasinda bulunan safirler, sert isilara dayanikli ve muhtesem mavi renkte ve beyaz damarli olurlar.
Dünya yüzünde en degerli ve ünlü Safirler Hindistan’dan çikmislardir.
Mohs ölçegine göre Safir Elmastan sonra gelen sertlik derecesine sahiptir.
Safirler saf iken renksiz bir mineral olan Korondumun bir çesididir.
Çok degerli bir mücevher olmasi onlari aranilir bir hale getirmistir.
Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kiratlik Hindistan Yildizidir ve New York Dogal Tarih Müzesinde teshir edilmektedir.
330 kiratlik olan bir diger Safir ise Asyanin Yildizi adli tastir ve Washington DC’de sergilenmektedir.
Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgi bezlerini harekete geçirici özelligi vardir.
Psisik yetenekleri arttirir ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan dolayi yaratici ifadenin gelismesinde büyük rol oynar. Karisikligin ortadan kalkmasina neden olup kozmik farkindaligi arttirir.

depositphotos 29320247 stock photo australian opal boulder 1 - Taşların Şifası!..

Azurit :
Bir çesit bakir cevheridir.
Sinir sistemindeki enerji akisini arttirir, oksijenin daha iyi kullanilmasini saglar.
Psisik güçleri arttirici özelliginin yani sira, düsünceleri berraklastirir.
Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar basinda çalismaktan dolayi gözleri yorulanlar için çok iyidir.
Iki tane Azurit tasi adet dönemi kramplarinda ya da yumurtalik sancilarini gidermek için kullanilir. Azuritin mavi olani rahatsizlik giderici olarak kullanilabilir.
Azurit ile Malahit tasi birlikte kullanildigi takdirde gömülü olan duygular ortaya çikar.
Ayni anda bir mücevher olan Azuritten yapilma kolye ya da küpeler, ruhsal olarak uyanik kalmanizi saglar. Ayrica sizi merkezde tutarak konuskan olmaniza yardim eder.

depositphotos 79392146 stock photo amber with embedded insect - Taşların Şifası!..

Kehribar :
Tas olarak bilinir ama, reçinenin taslasmasi sonucu olusmustur. Çok yumusak ve çok hafiftir. Özellikle isitildigi zaman elektriksel ve manyetik özellikleri açiga çikar.
Yaydigi sicaklik enfeksiyonun yayilmasini önledigi ve soguk alginligini giderdigi için, genelde boynun çevresine takilir.
Bogaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarini tedavi etme özelligi vardir.
Roma devrinde kehribar, guatr tedavisinde kullanildigi gibi günümüzde de bu yöntem çok yaygindir.
Bütün sari taslarin aslan burcu insanina iyi geldigi bilinir. Bu sebeple aslanlara uyarici bir etki yapar.

depositphotos 190568970 stock photo rough crystal of chrysoprase gemstone - Taşların Şifası!..

Krizoprase :
Çok güzel isiltilari olan bir tastir.
Nörotik durumlarda dengeleyici ve iyilestirici özelliklere sahiptir. Depresif durumlarda ise rahatlatici özellikleri vardir.
Kisinin problemlerini görmesine yardimci olarak, kendini tanimasini saglar ve iç huzuru verir.
Seks konusunda kaygilari olanlar ya da seksüel bozukluk tasiyan kisiler bu tasi kullandiklari takdirde bir çok cinsel problemi de halletmis olurlar.
Bu tas ayni zamanda kisisel yeteneklerin ortaya çikmasinda da büyük rol oynar.

depositphotos 274794296 stock photo macro tourmaline mineral stone on - Taşların Şifası!..

Jasper :
Karaciger, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir ve çok kuvvetli bir tedavi edicidir.
Toprak elementini temsil eder.
Sindirim sistemi ve safrakesesini güçlendirir, endokrin(hormon) sistemine denge saglar.
Kisinin kendini saglikli, güçlü hissetmesini sagladigi gibi fiziksel direnci arttirir.
Sevginin ve inanç sisteminin simgesi olarak bilinen bir tastir.

 

f27550bb f222 4c4e b31a 2588725d8148 1000x1000 1 - Taşların Şifası!..

Malahit :
Malahit, yesil ve üzerinde daha koyu yesil ortak merkezli çizgileri olan bir tas olup, özünde nese tasir. Isminin anlami da arindirici demektir.
Sakinlestirici bir tas olup, uyku ve uyumaya yardim eder. Günes sinir agi chakrasinin üzerinde kullanildiginda, içimize gömdügümüz acilari tekrar ortaya çikarma gücü vardir.
Bu eski acilarin kendini ifade etmesiyle tasidiginiz kederin agirligini da üzerinizden atabilir ve nesenize tekrar kavusabilirsiniz.
Nese enerjisi, hizla dönen bir enerjidir ve her bir chakrayi çevreleyen enerjiye benzer.
Malahit, iki ayri tondaki yesil rengi ile yeryüzünün titresimlerini tutar. Siz topragin gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi saglar, böylece eski acilardan da kurtulursunuz. Malahit, ayni zamanda pankreas ve dalak fonksiyonlarini da arttirdigi gibi, kaygi ve tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelligi de sergiler. Dolasim sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu tasi asiri duygusal oldugunuz günlerde fazla kullanmamalisiniz.

kalsedon faydalari - Taşların Şifası!..
TicimaxOptimize

Olivin (Zebercet) :
Kalp, pankreas, dalak ve ciger üzerinde olumlu etkisinin yaninda, doku bozulmalarini da önleyici özelligi olan bir tastir.
Rengi bagli oldugu Zümrüt familyasi gibi yesil bir tastir.
Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini saglar, kaygiyi düsürüp zihni açar ve kisisel büyümeyi hizlandirir.

 

depositphotos 108108672 stock photo hematite mineral texture - Taşların Şifası!..

Pirit :
Üzerinde altin rengi benekler olusmus çok güzel ve degisik görünümde bir tastir.
Hazimsizlik çekenler için tavsiye edilebilecek bir tastir ve ayni zamanda da kan dolasimina iyi gelen özellikleri vardir.
Beyin fonksiyonunu arttirici gücü ve kisilerin dünyaya pembe gözlüklerle bakmasini saglayici fonksiyonlari ile birlikte irade gücünü de yükseltir.
Diger bireylerle uyumlu çalismanin gerçeklesmesine de yardimci olur.

depositphotos 246631110 stock photo emerald gem stone mineral green - Taşların Şifası!..

Kalsedon :
Kalsedon, kuvars ailesinin üyesi bir tastir. Seffaf, yari seffaf veya donuk olabilir. Salkim seklinde sarkitlar halinde ve kaya oyuklarinin astarlarinda olusur. Bazi zamanlar küçük bir miktar Opal içerir.
Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.
Herkes arasinda kardesligi tesvik eden bir tastir. Iyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder. Düsmanligi, huzursuzlugu ve melankoliyi yatistirir. Cömertligi, hassasligi, anlayisi arttirir, minerallerin etkili bir sekilde özümsenmesini saglar.
Zihnin saglamligini arttirarak, bunamayi tedavi eder.

 

mercan tasi nedir ne ise yarar faydalari ve ozellikleri nelerdir 1603115730 9551 - Taşların Şifası!..

Mercan :
Kireç karbonati, magnezyum, silis karbonati, magnezyum florüt ve kalsiyumdan olusmaktadir. Pek çok kisi Mercanin, kalbi ve dalagi güçlendirdigini söyler.
Ayrica Mercan, nazara iyi geldigi gibi, konsantrasyon eksikligini de giderici özellige sahiptir.
Basta sedef hastaligi olmak üzere, bir çok cilt hastaliginin da iyilestirilmesinde kullanilabilir.

Hazırlayan Ali ÇAKAR

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taşların Şifası!..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!