Sumbas YBO Öğrencileri Çanakkale’yi gezdi

featured

SUMBAS Binali Yıldırım Yatılı Bölge Ortaokulu’nda ki (YİBO) 40 öğrenci ve 10 öğretmen, Çanakkale gezisine gitti. Oldukça duygulu anlar yaşayan öğrenciler, 8 Mart 2013 günü Tarihçi araştırmacı yazar Taha Uğurluer’in ‘Çanakkale’ konulu konferanssında anlattığı ve kitaplarda okudukları Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı alanı daha yakından görme imkânı buldu. Bursa- Ulu Camiyi de gezen çocuklar, Gelibolu Yarımadası ile Milli Park içindeki anıt, müze ve savaş alanları, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morta Koyu, Yahya Çavuş Şehitliği, Sargı Yeri Şehitliği, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Anzak Koyu, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Kocadere Şehitliği, Bigalı Atatürk Evi 10. Bölge Müdürlüğü gibi yerleri de gezme fırsatı buldular. 
Büyük bir ilgiyle Kabatepe Canlandırma Merkezini de ziyaret eden öğrenciler, “Sanki olayları yaşadık” sözleri ile heyecanlarını dile getirdiler. 

ÇOCUKLAR O RUHU YAŞAYIP HİSSETMESİ LAZIM
Öğrencilere Çanakkale’yi gösterip bu toprakların nasıl vatan olduğunu anlatmak için geziyi düzenlediklerini belirten Okul Müdür Yardımcısı Yılmaz Bal, “Gençlerimizin gidip orada hangi zor şartlarda bu vatanın kurtarıldığını görmeleri lazımdı. Bazı şeyler konuşmakla, anlatmakla olmuyor. Oraya gidip bu çocukların o ruhu yaşayıp hissetmesi lazım. Kitapların dışında, görsel olarak da tarihe bakmak bu açıdan önemli olsa gerek” dedi.
‘ÇANAKKALE, TARİHİN YAZILDIĞI YER’
Gezi sırasında öğrenciler Çanakkale’de hatıra fotoğrafı çektirerek gezilerini kalıcı hale getirdiler. Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı bölgeye yaptıkları geziden çok etkilendiklerini ve Çanakkale’de olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten öğrenciler, ders kitaplarından okuyup gördükleri Çanakkale’deki savaşın yaşandığı bölgeleri yerinde görme heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Türk tarihi açısından büyük önemi bulunan Çanakkale, tarihin yazıldığı yer. O yüzden Çanakkale’yi ziyaret ettik. Hep duyduğumuz, hep bildiğimiz, hayatımızın çeşitli dönemlerinde gerek derste gerek gazetede karşılaştığımız Çanakkale Savaşı konusunda, oraya gidene kadar okuduklarımızın bizde yeterince bir şey uyandırmamış olduğunu anladık” diye konuştular.
Öğrenciler ve okul idarecileri, gezinin düzenlenmesinde katkıda bulunan  Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Çanakkale’de konaklama ve yemek ihtiyaçlarının karşılanmasında Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Bursa İnegöl’de İnegöl Köfte ikramında bulunan İnegöl Kaymakamı Aziz İnci’ye teşekkür ettiler.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sumbas YBO Öğrencileri Çanakkale’yi gezdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!