Osmaniye’nin tarihi kitap haline getirildi

featured

    İbrahim EMÜL
    OSMANİYE’nin tarihi, Belediye’nin de desteği ile Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden yaklaşık 100 milyon belge taranarak kitap haline getirildi. Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye’nin tarihini belgeleyen “Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı belgelerinde Osmaniye” adlı kitabın tanıtımını yaptı.
    Belediye tarafından yaptırılan Kent Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında kitap ile ilgili bilgi veren Başkan Kara, “Geçmiş ile bugün ve gelecek arasında sağlam köprüler kurulması, siyaset, ekonomi, toplum hayatı ve kültür alanında yaşanan tecrübelerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması, devletlerin ve milletlerin tarihinde çok büyük önem taşımaktadır. Böyle bir misyon yüklenen arşivler, ait olduğu devrin örf ve adetlerini, sosyal yapısını, meselelerini ve bunlar arasındaki münasebetleri ortaya koyarlar. Türkiye, arşiv malzemesi bakımından çok büyük zenginliğe sahiptir. Osmanlı Devleti’nden devralınan büyük mirasla, bugün dünyanın en zengin arşiv potansiyeline sahip sayılı ülkelerden birisi durumundadır. Bugün dünyada 19’u Arap, 11’i Balkan ve Avrupa, 3’ü Kafkas, 2’si Orta Asya Türk devleti, 2’si Kıbrıs, İsrail ve Türkiye Cumhuriyeti olmak toplam 39 bağımsız ülke Osmanlı Devleti’nin hükümran olduğu coğrafya üzerinde yer almaktadır. Bu ülkelerin Osmanlı dönemindeki tarihlerinin en zengin kaynağı Osmanlı Arşivleri’dir. Osmaniye’nin de içerisinde yer aldığı Çukurova Bölgesi, konar-göçer Türkmen aşiretlerinin cevelangahı olmanın yanı sıra, Kınık gibi yerleşik şehir hayatının yaşandığı önemli tarihi merkezleri de içerisinde barındırır. Bu nedenledir ki; Osmanlı Arşivlerinde bulunan 100 milyonu aşkın belge içerisinde Osmaniye ve çevresi ile ilgili anahtar kelimeler üzerinden yapılan bir arama, 50 bin civarında belgeyi önümüze getirmektedir.” Dedi.
    Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye kitabının dikkatlice gözden geçirilip, değerlendirmeye layık görülen 35 bin belge arasından seçilen belgelerden oluştuğunu belirten Kara, “İlk elemede, kitapta kullanılabilecek belgeler 1500 belgeye indirilmiş, bunların içerisinden de nihai olarak kitapta yer almasına karar verilen 121 konu başlığı altında 249 adet belge transkiribe edilerek kitabın temelini oluşturmuştur. Kitapta yer alacak belgeleri seçmek çok zor bir karar verme aşamasından geçmiştir. Çünkü, bu kadar önemli belge arasından bir kitabın hacmini taşmayacak kadarını seçerek kalanlarını elemeye tabi tutmak gerçekten zor bir süreçti. Fakat geride kalan belgelerin de Kent Müzesi arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacak olması başka bir teselli olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.
Başkan Kara, 35 bini aşkın belgenin dijital görüntüsünün çok yakında Kent Müzesi Arşivi’nde meraklı araştırmacıları bekliyor olacağını da sözlerine ekledi. Başkan Kara, toplantıya katılan basın mensuplarına da kitap hediye etti.
    Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanları Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün tarafından 14 ay süren çalışma sonucu hazırlanan ve 624 sayfadan oluşan kitabın bin adet basıldığı, gerek duyuldukça basımına devam edileceği bildirildi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’nin tarihi kitap haline getirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!