Osmaniyeli Doktor Diyarbakır Ansiklopedisinde

featured

 YGRT

Diyarbakır’ın tarihi, kültürel ve turizm değerlerini tanıtmak için hazırlanan Diyarbakır Ansiklopedisi içinde Osmaniyeli Göz Doktoru Yusuf Erkişi de resimleri ve şiirleri ile yer aldı. 5 cilt halinde yayınlanan ansiklopedinin hemen her cildinde Dr. Yusuf Erkişi’nin Diyarbakır ile ilgili şiiri ve resmi bulunuyor.
Uzun yıllar Adana’da bulunduktan sonra 2 yıldan beri Osmaniye Sevgi Hastanesi’nde görev yapan Doktor Yusuf Erkişi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Görev yaptığı her yerde boş zamanlarını çevre gezisi yaparak, tarihi yerleri gezerek, insanlarıyla içiçe olarak değerlendiren Dr Yusuf Erkişi, yörenin insani, doğal ve kültürel özelliklerini resim yaparak, şiir yazarak ölümsüzleştiriyor. Bu yüzden modern Evliya Çelebi diye de tanınıyor. Karma ve kişisel resim sergilerine katılan, 1990 yılında Adana Çimento Fabrikası’nın düzenlediği resim yarışmasında başarı ödülü, 1991 yılında Yeni Adana Gazetesinin düzenlediği şiir yarışmasında ikincilik, Adana Altın Koza şiir yarışmasında üçüncülük ödülü kazanan, Şanlıurfa Valiliği Kültür ve Savat Vakfı ile Adana Kültür Sanat Derneği tarafından “Yılın Sanatçısı” seçilen Dr. Yusuf Erkişi’nin; Kırk Umutlu Yarın, Senliyim Diytarbakır, Delilo adlı şiir kitapları, Adana Valiliğince yayınlanan Adana Akşamları şiir ve fotoğraf albümü bulunuyor. 
Diyarbakır Ansiklopedisinde tanıtılması, şiirlerinin ve resimlerinin yayınlanması hakkında Dr. Yusuf Erkişi şöyle diyor; “Mutluyum. Görev yaptığım ve tanıdığım yerlerde insanlarla bir olmaya çalışıyorum. İnsanı ve sanatı önemsiyorum. Fırsat buldukça yerel sanatçılarla ve kültürel ortamlarda olmaktan haz alıyorum. Duygularımı da şiir ve resimlerimle dışa vurmaya çalışıyorum.” 
 Memleketi olan Osmaniye ile ilgili de pek çok şiiri ve resimleri bulunan Dr. Yusuf Erkişi’nin Çınarlıkahve tablosu birçok evin ve işyerinin duvarını süslüyor. Aynı tablo Osmaniye Kent Müzesi’nde de sergileniyor. 
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniyeli Doktor Diyarbakır Ansiklopedisinde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!