Osmaniye’deki STK’lar Mısır’da yapılan zulmü kınadı

featured
İbrahim EMÜL
OSMANİYE’de Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri, Mısır şehitleri için gıyabi cenaze namazına katıldı. Cuma namazından sonra Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık, burada slogan atarak Mısır’daki darbe karşıtları için dua ettiler.
Memur-Sen İl Temsilcisi Mücahit Çelik, Mısır’daki halkın katledilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, darbe sürecinin, Suriye’de yaşanılan iç savaş ve Irak’taki patlayan bombaların da aynı merkezli olduğunu savundu.
Memur-Sen Osmaniye İl temsilciliğinin öncülülüğünde Osmaniye’den 10’a yakın sivil toplum örgütü ve AK Parti, Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi yöneticilerinin de destek verdiği, Mısır’da geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan zulmü tel’in ve Adeviyye Meydanında ölen Mısırlılar için gıyabi cenaze namazı kılmak amacıyla halkında geniş katılımı ile bir miting düzenlendi.
Program öncesi Envar’ul Hamit Camii’nde kılınan Cuma namazı ile başlayan programda, Osmaniye Cumhuriyet Meydanında seslendirilen,  Özgün müzik sanatçısı Yusuf Karaburç’un şehitler ve Mısırlılar için seslendirdiği ilahiler-ezgilerle meydanı dolduran kalabalığı coşturdu.
Programın açılış konuşmacısı olan Memur-Sen Osmaniye İl Temsilcisi Mücahit Çelik, “Mısır’da  ırkçı emperyalizmin desteği ile silah zoruyla yönetime el koyan darbeciler geçtiğimiz Çarşamba günü Adeviyye Meydanında yeni bir katliama başladılar. Darbe yönetimi keskin nişancıları da kullanarak iki bin iki yüze yakın insanı şehit ederken on binlerce insanı da yaralamıştır. Adeviyye Meydanı’nda sergilenen bu kanlı katliam daha önceki müdahalelerde olduğu gibi canlı yayında tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmiştir. Darbeye karşı direnişin sembolü olan Adeviyye Meydanı adeta kan gölüne çevrilmiştir. En başından itibaren bu darbe süreci karşısında Batı’nın iki yüzlülüğü ve çifte standartçılığı gün gibi aşikâr olmuştur. Biz inanıyoruz ki bu yaşanan süreçte ABD, AB ve İsrail’in desteği olmasaydı Mısır’da ne darbe gerçekleşirdi ne de bu katliamlar yaşanırdı. Bu böyleyken sadece ve sadece darbe yönetiminin görünürdeki temsilcisi Sisi’yi eleştirmek ve kınamak gerçek katilleri örtbas etmektir. Geçtiğimiz Cuma günü Sina Yarımadası’nda görgü tanıklarının ifadesiyle İsrail’e ait İnsansız Hava Araçları kullanılarak yapılan katliamda Mısır Ordusu’nun hangi güçlerle birlikte hareket ettiğinin bir göstergesi olmuştur. ABD’nin Mısır Ordusuna İsrail’in güvenliği karşılığında her yıl yaptığı yardıma devam etmesi de temel insan hak ve özgürlükleri noktasında hangi safta durduğunun yeni bir ifşasıdır. Adeviyye katliamında tetiği çektiren ırkçı emperyalizmden başkası değildir.” Dedi.
Çelik konuşmasının devamında, “Mısır’da işletilmeye çalışılan darbe süreci de, Suriye’de yaşanılan iç savaş da, Irak’ta patlayan bombalar da aynı merkezin kontrolündedir.  Dökülen kanın arkasındaki tek gerekçe terörist İsrail’in bölgedeki varlığını teminat altına alınmasıdır. Bu gerçek bu coğrafyanın her insanı tarafından mutlaka fark edilmelidir. Siyonizmin ve kan emicilerin Projesi derenin kuşunun derenin taşıyla vurulmaya çalışıldığı kanlı bir projedir. Mısır’daki katliamlar bu Projenin işletilmesidir. Başta ABD ve AB tarafından her türlü platformda gündeme getirilen demokrasi ve özgürlük terennümleri sadece ve sadece bir kandırmacadır. Batı’nın tek derdi çıkarlarını ve imtiyazlarını garantiye almaktır.  Irkçı emperyalizm çıkarı varsa demokrat olur, çıkarı varsa kraldan yana olur, çıkarı varsa askeri yönetimden yana olur. Sözde yeryüzü haklarının temel hak ve özgürlüklerini garanti altına almak için daha önce kurulan Milletler Cemiyeti de daha sonra kurulan Birleşmiş Milletler de Batı’nın kirli çıkar ilişkilerini işletmekten öteye bir görev icra etmemişlerdir.” Dedi. 
Program Mısır Adeviyye Meydanında darbeci hükümet tarafından öldürülen şehitler için kılınan gıyabi cenaze namazı ve ardından yapılan dua ile son buldu.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’deki STK’lar Mısır’da yapılan zulmü kınadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!