Osmaniye’deki Çadırkent, Konteynır kente dönüştürülecek

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) – Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Osmaniye’nin Cevdetiye Beldesinde bulunan ve Türkmen kökenli ailelerin barındığı Çadır Kentin, 2016 yılı içerisinde Konteynır Kente dönüştürme kararı alındığını söyledi.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenecek olan ‘Milli İrade ve Demokrasi Mitingi’ne kartılmak üzere kente gelen Kaynak, ilk olarak Cevdetiye Kampını ziyaret etti. Başbakan yardımcısı Kaynak’ı kamp girişinde, Osmaniye Valisi Kerem Al, Milletvekilleri Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu ve protokol üyeleri karşıladı. Kamp ile ilgili brifing alan Başbakan Yardımcısı Kaynak, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
KAMPTA 9 BİN 41 KİŞİ YAŞIYOR
Osmaniye’de ki kampın 7 eylül 2012 tarihinde kurulduğunu ve yaklaşık 9 bin 41 kişinin yaşadğını kaydeden Veysi Kaynak, “Bunun büyük çoğunluğu Bayırbucak Türkmeni kardeşlerimiz, bir kısmı ise diğer mültecilerimiz. Şuanda eğitim çağında ki çocuklarımızın yüzde 90’ını ortaokul seviyesine kadar eğitiyoruz bu kampta. Bu kampta yine geçtiğimiz bu süre içerisinde bir ay sonra 4 yıl olacak, 1041 doğum gerçekleşmiş, 167 ölüm vakası meydana gelmiş. Yine burada ayrıca 240 özel himayeye muhtaç çocuğumuz bulunmaktadır. Geldiğimiz nokta itibariyle her birimiz Osmaniye’nin Kahramanmaraş’ın Nizip’in, Şanlıurfa’nın iklim şartlarını düşündüğümüzde çadır kentte yaşamanın ne kadar zor olduğunu ve bunun daha fazla sürdürülemez olduğunu biliyoruz. Bizler Türki Cumhuriyeti Hükümeti olarak bir yandan dış politikamızı, Suriye’de demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve toprak bütünlüğünün sağlandığı bir Suriye’nin yeniden ihyasını isteyen bir politika takip ediyoruz. Dış politikamızı bu eksen üzerine oturtuyoruz. Bu insanların bu şekilde hayatlarını idame ettirmelerinin de ne kadar güç olduğunu biliyoruz.  Barınma merkezlerinde aşağı yukarı 250 bin Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Ama onun dışında 2,5 milyon muhacirde ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendilerine sağladığı imkanlardan yararlanıyorlar. ” dedi.
İKİ KATLI KONTEYNIRLAR
 OLACAK
Osmaniye Konaklama tesisinin çadır kentten konteynır kente dönüştürüleceğini belirten Kaynak, “Bu alanda 2016 yılı içerisinde 3 bin 352 adet iki katlı konteynırlar planladık. Burayı Çadır Kentten Konteynır Kente dönüştürmeye karar aldık. 4 tane 16 derslikli okullar yapacağız. 2 sağlık ocağı, 2 cami, 1 rehabilitasyon merkezi, 2 çok amaçlı salon, 2 kütüphane, 6 adet market yapacağız. Ama Türkiye’de bir ilk olacak buradan muhacir kardeşlerime  duyurmaktan ben mutlu olacağım. Engelli kardeşlerimiz için Osmaniye’de 168 adet  özel dizayn edilmiş konteynırlar yapacağız. Bu kampın toplam kapasitesini 16-17 bin nüfusa çıkartacağız. Bu kampın gerek Osmaniye’mizin ekonomisine, gerekse geçici barınma merkezlerinde 4 yıldan beri zor şartlarda hayatlarını idame ettirmeye çalışan özellikle hanım kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Neden özellikle hanım kardeşlerimize diyorum, bu konteynırlarımızda artık her birinde çamaşır makinesi olacak. Kardeşlerimiz kirli çamaşırlarını umumi çamaşırhaneye götürmeyecekler. Yine burada güneş enerjisi panelleri ile sıcak su teminini sağlayacağız. Onların daha rahat hayatlarını idame ettirmeleri için bir kaç donanım daha eklemiş oluyoruz. ” diye konuştu.
AFAT KARTLARINA ARTIK 100 LİRA YÜKLENECEK
Barınma merkezlerinde kalan misafirlerin AFAT kartlarına yüklenen paranın 100 Liraya çıkartıldığını duyuran Başbakan Yardımcısı Kaynak, şöyle dedi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak aylık 85 lira yüklediğimiz AFAD kartlarıyla istedikleri gıdayı muhacir kardeşlerimizin temin etmesine sağlıyoruz. Bu aylık 85 lira hane başı değil kişi başıdır, yeni doğmuş bebekte 902 yaşında yaşlı teyzemize amcamıza da o parayı veriyoruz. Artık 85 Lirayı 100 liraya çıkartıyoruz. Bundan sonra barınma merkezlerimizdeki bütün kardeşlerimizin AFAD Kartlarına 100 Lira yüklenecek.” dedi.
Kaynak, daha sonra Osmaniye Valiliğini ziyaret etti. 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’deki Çadırkent, Konteynır kente dönüştürülecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!