Osmaniye’de vergilerin yüzde 71’i tahsil edildi

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE İl Defterdarı Niyazi Özkaya, geçtiğimiz yıl vergilerin yüzde 71’inin tahsil edildiğini söyledi. Özkaya, “İlde 2014 yılında, Genel Bütçe gelirleri toplam; tahakkuk: 779 Milyon 907 Bin TL, tahsilat: 404 milyon 901 TL, vergi gelirleri tahakkuk: 594 Milyon 594 Bin TL, tahsilat: 423 Milyon 334 Bin TL, tahsilat oranı yüzde 71 olarak gerçekleşmiştir. Yine ilimizde genel bütçeden yapılan harcamalar toplamı ise 1 Trilyon 24 Milyon 957 Bin TL’dir.”  dedi.
Niyazi Özkaya, kamuoyunda Vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla, 1990 yılından bu yana kutlanan “Vergi Haftası”nın 26’ıncısının, 23 Şubat – 01 Mart 2015 tarihleri arasında, çeşitli etkinliklerle kutlanacağını söyledi.
Özkaya, “Maliye Bakanlığı mükellef odaklı kaliteli hizmet sunma anlayışından hareketle, mükellefin vergi uygulamalarına ilişkin doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını ve yükümlülüklerini kolay bir şekilde yerine getirmesi süreçlerini kolaylaştırma, vergi tahsilatında verimlilik ve etkinliği, mükellef ve çalışan memnuniyetini esas alan, hizmet sunma anlayışını benimsemiş, bilgi teknolojisi sistemlerini azami kullanarak, mükelleflerimizin vergi dairelerine gelmeden, vergisel yükümlülüklerini kolay ve hızlı bir şekilde yerine getirebilmeleri için e-beyanname uygulaması başlatılmış, bankalar, internet ve PTT aracılığı ile vergi tahsilatı yapılarak, mükelleflere kolaylık ve zaman kazandırılmıştır.” dedi.
Türkiye genelinde, gerçek ve tüzel kişilere ait bankalardaki para hareketleri, tapudaki gayrimenkul bilgilerin ve trafikteki taşıt bilgilerinin vatandaşlık numarası ile gümüz teknolojisinden faydalanılarak tek tuşla izlenir hale geldiğini vurgulayan Özkaya, “İnternet vergi dairesi uygulaması ile Türkiye’deki tüm vergi daireleri tek bir vergi dairesi gibi hizmet vermektedir. Ayrıca mükelleflerimizin vergisel yükümlülükleri ile ilgili sorularına cevap vermek ve bilgi desteği sağlamak üzere alo Maliye 4440189 vergi iletişim merkezi hattı kurulmuştur.” diye bilgi verdi.
Osmaniye’de hafta boyunca; geleceğin sahibi olan çocuklara vergi bilincini oluşturmak amacıyla, okullarda hafta boyunca sunumlar yapılacağını kaydeden Özkaya, “İdaremizi tanımak üzere belirlenen okullar ziyarette bulunacaklardır. Bunun yanında sivil toplum kuruluşları ile idaremiz arasındaki iş birliğini geliştirmek üzere oda ve dernekler ziyaret edilecek, 2014 yılı vergi rekortmeni mükellefler iş yerlerinde ziyaret edilerek Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan plaketler kendilerine takdim edilecektir. Ayrıca çalışanlarımıza yönelik motivasyonu artırıcı sosyal amaçlı organizasyonlar gerçekleştirilecektir. Defterdarlık çalışanları olarak vermekte olduğumuz kamu hizmetini mükelleflerimize daha kaliteli güler yüzlü olarak sunma ya devam edeceğimizi belirtir; çalışanlarımızın ve Osmaniyeli mükelleflerimizin vergi haftasını kutlar saygılar sunarım.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de vergilerin yüzde 71’i tahsil edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!