Osmaniye’de uygulamalı hac eğitim semineri yapıldı

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE İl Müftülüğünün tertiplediği, Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla 2013 yılında Hac’ca gidecek hacı adaylarına İl Müftülüğü konferans salonunda “Hac bilgilendirme semineri” ve Merkez Zafer Camiinde “Uygulamalı Hac Eğitim Semineri” yapıldı.
Bir hafta süren seminere Osmaniye İl Müftüsü Ramazan Çortul, İl Müftü Yardımcıları Behçet Bilgin ve Abdulhamit Öveç, Şube Müdürü Arif Topal ve çok sayıda hacı adayları katıldı.
Bilgilendirme seminerinde konuşan İl Müftüsü Ramazan Çortul, Hac ibadetinin İslam’ın beş temel esasından biri olduğunu hatırlatarak hacı adaylarının Hac’ca gitmeden önce ve kutsal yolculuk esnasında yapması gerekenleri anlattı.
Çoryul, “Maddeten ve manen bir takım fedakârlıklar yapmak zorundayız. Bunların boşa gitmemesi için hac ibadeti hakkında bilgili olmalıyız. Yapacağımız ibadeti bilerek bu kutlu yolculuğa çıkarsak, hem yaptığımız ibadetten zevk alırız, hem de kusursuz ve eksiksiz bir ibadet yapmanın hazzını yaşarız. Hac ibadetinin daha güzel yapılması için hac eğitim seminerleri tertipledik. Bu toplantılara özellikle katılmanızı istirham ediyorum. Hac ibadeti meşakkatli ve zor bir ibadettir. Bu ibadetin zorluğuna karşılık olarak ta mükâfatını Cenab-ı Allah kat kat verecektir. Bu ibadetin en güzel şekilde ifa edilmesi için bilgili olmak, sabırlı olmak gerekir. Şu andan itibaren sabır konusunda kendimizi planlayalım, programlayalım ve kutsal yolculuğumuz esnasında adeta sabır küpü olalım” dedi. 
İl Müftüsü Ramazan Çortul, konuşmasının son bölümünde hacı adaylarına hac yolculuğunun kolay ve güzel geçmesi temennisinde bulundu. 
Zafer Cami’inde yapılan “Uygulamalı Hac Eğitim Semineri” maket Kabe etrafında telbiyeler ve tekbirler eşliğinde yapıldı. Uygulamada ihram, tavaf ve say hakkında bilgiler verildi. Seminer de bazı hacı adaylarının duygulanarak gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Yoğun katılımın olduğu seminere iştirak eden hacı adayları, yapılan seminerlerden çok memnun olduklarını dile getirdiler.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de uygulamalı hac eğitim semineri yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!