Osmaniye’de ücretsiz KETEM daveti

featured
İbrahim EMÜL
OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM), ücretsiz olarak halka yönelik “meme, serviks ve colon kanser taramalarının yapılmakta olduğunu bildirdi. 
Dr. Boz, 30-69 yaş tüm kadınları Osmaniye Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan KETEM’e davet etti. Türkiye’de meme Kanseri’nin, kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Boz, erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede bilgilendirme ve bilinçlendirmenin en önemli etken olduğunu söyledi. 
Kadınlar tarafından çok iyi tanınmadığı için hala en çok korkulan kanser türlerinin başında gelen meme kanserinin, günümüzde erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen hastalıklar grubunda yer almakta olduğunu belirten Dr. Boz şöyle dedi: 
“Meme kanserinden korunmada öncelik arz eden hususların başlıcaları, Dengeli ve düzenli beslenme, fazla kilodan korunma, alkol ve sigara kullanmama , doğum yaşı olarak otuzu aşmama, bebeğini emzirme, stresi kontrol etme, spor yapma ve düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçme olarak sıralanabilir. Özellikle kendi kendine meme muayenesi yapmak da meme kanserini erken teşhis etmeye yardımcı olur ve hayat kurtarır. Meme kanserinin belirtileri arasında; memede ele kitle gelmesi, akıntı gelmesi, meme başı ve derisinde çekilme, memede büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması ve memede daha önceden olmayan gözle fark edilebilen herhangi bir değişiklik olarak sıralanabilir. Meme kanserinden korunmada erken teşhis çok önemli bir yer tutmaktadır. Yinelemek gerekirse yirmi yaşından sonra her kadın kendi kendine meme muayenesini yapmalı ve klinik meme muayenesini yaptırmalıdır.” 
Kanser hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemizde % 22 lik oranla kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikincil ölüm sebebi olarak görüldüğünü aktaran Boz, “Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan kanser ile mücadelede, Bakanlığımız Kanser Daire Başkanlığı tarafından ulusal ve uluslar arası düzeyde kanser hastalığıyla mücadele konusunda çok sayıda bilimsel çalışma yapılmaktadır.” 
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de ücretsiz KETEM daveti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!