Osmaniye’de tarihi konak restore ediliyor!

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE Belediyesi tarafından yapımına başlanan ‘Osmaniye Konağı’ Projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Belediye Başkanı Kadir Kara, çarşı merkezindeki Envar-ul Hamit (Büyük) Camii karşısında bulunan tarihi konağı restore ederek, kentin ortak kullanım alanlarındaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerini turizme kazandırmak ve şehre ayrı bir kimlik kazandırmak istediklerini söyledi.
Başkan Kara, Osmaniyeliler ve Osmaniye’ye dışarıdan gelip gezmek isteyenler için kentin tarihi dokusunu ortaya koyacak, geçmiş dönem yaşamlarına başka bir gözle bakılmasını sağlayacak tarihsel bir mekan hazırladıklarını ifade etti.
Belediye Başkanı Kadir Kara, konağın kamulaştırıldığını ve restorasyonu için hazırlanan projenin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından (DOĞAKA) Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.
Çarşı merkezindeki tarihi dokunun korunmasının önemli olduğunu ifade eden Kara, şunları kaydetti: “Milletlerin tarihleri kadar şehirlerin tarihi de önemlidir. Bu tarihlerini gelecek nesillere aktarabilmek ve şehri ziyaret eden insanların, şehrin tarihi yapısı ve dokusuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesi için eski değerlerin korunması ve yaşatılması gerekiyor. Bu kapsamda belediye meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda kentimizde Enver-ul Hamit Camisi’nin giriş kapısının karşısındaki tarihi konağın belediyemiz tarafından kamulaştırılması yapılıyor. Bu kapsamda DOĞAKA ile protokol imzalandı. Buradan da bir destek alınarak tarihi konağın restorasyon çalışmasına başlandı. Osmaniye’de tarihi yapıların, mimari ve estetik dokusunun yaşatılması ve bu binaların hangi şartlarda nasıl yapıldığının nesillerimize aktarılması adına bu çalışmayı önemsiyoruz. Bu çalışmamız sayesinde kentimizin tarihi ve yaşamsal gerçekleri hakkında bilgi sahibi olunacak. Konağı, ziyarete gelen turistlerin kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilecekleri şekilde yapmayı planlıyoruz.”
Kara, konak restorasyonundan sonra Enver-ul Hamit Camisi ve Çınarlı Kahve çevresinde de çevre düzenlemesi ve restorasyon yapılacağını dile getirdi. 
Konak, cami ve Çınarlı Kahve’nin birbirine yakın, tarihi yapılar olduğunu ve koruma altında bulunduğunu anlatan Kara, “Konaktan sonra cami ve Çınarlı Kahve çevresinde de genel bir restorasyon ve tarihi dokuyu koruyucu çalışma yapmayı planlıyoruz. Osmaniye’de yeni yerleşim alanları, alışveriş merkezleri açılıyor. Bunları teşvik ediyoruz. Fakat bunları yaparken de kent merkezinde ticaret yapan insanlarımızın buradaki değer yargılarını kaybetmemelerini istiyoruz” diye konuştu.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de tarihi konak restore ediliyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!