Osmaniye’de salamuralık zeytin telaşı başladı

featured

  OSMANİYE’de son dönemde zeytinciliğin yaygınlaşmasıyla birlikte bayanları ayrı bir telaş sardı. Zeytin hasadının başladığı ilde, salamuralık zeytinler şişelerdeki yerlerini almaya başladı. Sabahın erken saatlerinde ağaçlardan bin bir zahmetle toplanan zeytinler otlarından ayıklandıktan sonra kırılıyor, kırılan zeytinler ise şişelere dolduruluyor. 

5 milyon civarında zeytin ağacının bulunduğu Osmaniye’de zeytin hasadı başladı. Bölgede daha çok yağı için yetiştirilen zeytin, salamura olarak evlerde tüketiliyor. Zeytin bahçesi olanlar, hasadın başlamasıyla birlikte tatlı bir telaşa başladı. Salamuralık zeytinler için zeytin bahçelerinin yolunu tutan aileler, topladıkları kilolarca zeytini evlere getiriyor. Yıllardır kahvaltılık zeytinlerini bahçeden topladıkları zeytinlerle elde ettiklerini belirten ev hanımı Nevin Talan, hazırladıkları salamura zeytinlerin bir kısmını kendilerine bir kısmını ise hediye olarak eşe dosta gönderdiklerini söyledi.
TADI DAHA LEZZETLİ
Salamura zeytinin tadının hazır alınanlara göre daha lezzetli olduğunu belirten Talan,“Zeytinin toplanması, salamura yapılması biz bayanlar için ayrı sevinç oluyor. Hazırladığımız zeytinlerin bir kısmını hediye olarak birçok yere gönderiyoruz. Bu şekilde ilimizin zeytinciliğinin tanıtımına da katkı sağlıyoruz” dedi. 
Salamura zeytinin ortalama 2 hafta içerisinde hazırlandığına dikkat çeken Talan, zeytini tatlandırmanın önemine vurgu yaparak şunları söylüyor:
“Tatlandırma zeytinin kahvaltıda yenmesi için çok önemli. Çünkü bu sayede zeytinin acılığı yok edilip yenecek kıvama getiriliyor. Önce toplanan zeytinler, ayıklanıyor. Daha sonra kırılıyor. Kırılan zeytinler şişelere dolduruluyor. Şişelerdeki zeytinlere sadece su konuluyor. Sonra bu su bir süre sonra boşaltılıp yerine yeni su konuluyor. Bu işlem 4-5 gün boyunca devam ediyor. Daha sonra en son gün boşaltılan su yerine yumurta ayarına göre tuzlu su konuluyor. İçerisine ayrıca limon koyup lezzetlendiriyoruz. Yaklaşık 1 hafta sonra zeytinimiz acısından arındırılıp yenecek hale getiriliyor”
Talan, uzun süre zeytinini saklamak isteyenlerin tuzlama işlemini ikinci günü yapabileceklerini ifade etti.
ZEYTİN ÜRETİCİSİ YANAR: DESTEKLEMELER DEVAM ETMELİ
Öte yandan bu sene zeytin rekoltesinin geçtiğimiz yıllara göre daha düşük olduğunu belirten üreticiler, zeytinciliğe verilen desteklemelerin devam etmesinin gerektiğine vurgu yaptılar. 
Yıllardır bölgede zeytincilik yapan 42 yaşındaki Osman Yanar, desteklemelerin devam etmesi halinde zeytinciliğin bölgede bir numara olacağını ülkenin zeytin üretiminde hatırı sayılır bir noktaya geleceğini söyledi. Son yıllarda zeytinciliğin Türkiye’de geliştiğini belirten Yanar, zeytinyağının dünyada önemli bir yer tuttuğunu bu gelişim sayesinde zeytinyağı sektöründe söz sahibi olabileceklerini kaydetti. 
Sektörde pazar sıkıntısı yaşadıklarını, ürettikleri zeytinyağının tanıtımını yapma noktasında yeterli düzeye ulaşamadıklarını belirten Yanar, “Her geçen yıl zeytin ağacı sayısı artıyor. Üretilen zeytinlerin yağlarını fabrikalarda çıkarıyoruz. Ancak üretilen zeytinyağlarını pazarlama noktasında sıkıntı yaşıyoruz” dedi.
Zeytin üreticisi Yanar; Hatay, Osmaniye, Adana bölgesindeki zeytinlerin ismi zeytincilikle anılan bölgelerdeki zeytinlerle aynı kalitede olduğunu sözlerine ekledi. 
ZEYTİNAĞI AYÇİÇEK YAĞININ 
YERİNİ ALIYOR
Sağlık açısından uzmanlar tarafından tüketilmesi öngörülen zeytinyağı, Osmaniye başta olmak üzere bölge il ve ilçelerinde ayçiçeği yağının yerini almaya başladı. Evlerin yanı sıra lokantalarda restaurantlarda ve yemekçilik sektöründe ayçiçeği yağı yerine daha sağlıklı olan zeytinyağı kullanılıyor. Zeytinyağının faydaları ise bitmek bilmiyor. En önemli faydası ise kanseri önlemeye yardımcı olma. Zeytinyağı kanser lezyonlarını önlemede çok önemli rol oynar. 
Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilenir. Zeytinyağın en sağlıklısı Sızma olanıdır. Zeytinyağı doğal bir ilaç gibidir. Tahriş giderici etkileri azaltarak ülsere karşı koruma sağlar. (Serkan Talan)
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de salamuralık zeytin telaşı başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!