Osmaniye’de Milli Mücadelede Konferansı

featured

Rahime Hatun Milli Mücadele’de Çete Yazılan tek kahramandır


İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYELİ Tarihçi, Araştırmacı Yazar İsmet İpek, tarihte pek çok kadın kahraman olduğunu belirterek, “Rahime Hatun Milli Mücadele’de Çete Yazılan tek kahramandır” dedi.
Çukurova’da kurtuluş bayramlarının coşkusu içinde 93 yıl önce Fransızlar ve onların işbirlikçisi Ermeniler tarafından işgal edilen topraklarda verilen mili mücadelenin kahramanlarının yâdı için Osmaniye’de konferans düzenlendi.
Türk Ocakları Osmaniye Şubesi ile Arpacı Ali Güzel Ahlakı ve Milli Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği (AGAMDER) tarafından ortaklaşa düzenlenen kahvaltılı toplantıda konferans veren Araştırmacı Yazar İsmet İpek; “Osmaniye’de verilen milli mücadele içinde Kovanbaşı ve Kanlıgeçit Savaşı bölgesel özelliktedir. Saim Beyin şehit düştüğü Mamure Baskını ve Rahime Hatunun şehit düştüğü baskınlar Fransızlara karşı kahramanca direnişin ifadesidir” dedi.
Şehit Saim Beyin şehit düştüğü Mamure İstasyonu’nda 2006 yılından beri Valiliğin ve Belediyenin himayesinde düzenlenen “Osmaniye Şehitlerine Yürüyor” ekinliği ile bu önemli olaylara dikkat çekilmek istendiğini belirten İpek; “Antep’e askeri sevkıyat yapmak isteyen Fransız tümenlerini durdurmak için Dervişiye’den Kanlıgeçit’e kadarki demiryolu üzerinde yapılan savaşlar unutulmaması gerekir. Bu etkinlik böylesine önemli bir tarih projesidir” dedi.

“ÇETELERLE BERABER BASKINLARA KATILDI”

Milli Mücadele tarihi içinde pek çok kadın kahramanın olduğuna değinen İpke, “Anadolu kadını savaşın her noktasında yer almıştır. Ama Rahime Hatun başkadır. Her aileden bir çete yazmak için gelen Çetebaşı’nın itirazı üzerine Rahime Hatun, “Erkeğin aslanı aslan da kadının aslanı aslan değil mi?” diyerek ve ısrar ederek kardeşi küçük olduğu için ailesini temsilen kendisinin çete yazılmasını istemiştir. Çete Rahime Hatun Kuvayımilliyeciler içinde cephe gerisinde kalmamış, Çetelerle beraber baskınlara katılmıştır. Bilindiği gibi Rahime Hatun 5 Ağustos 1920 günü Fransız karargâhı olan Hacı Ökkeş’in konağına yapılan baskında da yer almıştır. Rahime Harun bu baskında çetelerin yılgınlık gösterdiği anda çeteleri galeyana getirmek için ayağa kalkmış, “Haydi, Allahını seven yürüsün!” diye haykırmıştır. Bu onun son ayağa kalkışı ve haykırışıdır.” Dedi.
Milli mücadele hatıralarına sahip çıkılması gerektiği ifade eden İpek sözlerini şöyle bitirdi:
“Milli mücadele hatıralarımız küreselleşen dünyada, betonlaşan ve hızla değişen yeni şehir hayatında kaybolup gitmemelidir. Milli mücadele kahramanlarına ve hatıralarına sahip çıkmak; intikam için değil, kan davası için hiç değil, sağlıklı ve saygın bir toplum olmak için mecburiyettir. Kahramanlarımızın ruhları şad olsun!”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de Milli Mücadelede Konferansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!