Osmaniye’de Mekke’nin Fethi kutlandı

featured

  Adil ÇAKAR

ANADOLU Gençlik Derneği (AGD) Osmaniye Şubesi tarafından Mekke’nin Fethi’nin 1382’nci yıldönümü dolayısıyla bir kutlama programı düzenledi. 
Programın açılış konuşmasını yapana AGD Osmaniye Şube Başkanı Ramazan Traş, “Bu yılda aynı teveccühü gösterip soğuk havaya aldırmayıp bu salonunu doldurdunuz, biliyorsunuz ki bu gün Müslümanlara ait bir bayram olmayan Noel’i televizyonlar aracılığı ile halkımıza zorla kutlatılmak istenmektedir ve her yıl dış mihraklar bunun için ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Hatta öyle ki kimi belediyeler sanki Müslümanların bayramıymış gibi sokakları Hıristiyanların ve Yahudilerin istediği gibi süslemektedirler. Bizler Müslüman ülkenin Müslüman gençleri olarak buna tamamen karşıyız ve buna tepki olmak Türkiye’nin 200 yerinde Mekke’nin fethini kutluyoruz.” Dedi. 
Daha sonra programda sahne küçük sanatçı Hamza Bulut tarafından okunan Arif Nihat Asya’nın Naat şiiri, Esat Demirci’nin okumuş olduğu Yağmur şiiri ve Osmaniyeli özgün müzik sanatçısı Yusuf Karaburç’un okuduğu ezgiler ile devam etti.
Gecenin konuğu olan Dünya İslam Alimleri Birliği’nin Türkiye’den tek üyesi olan Abdulvahap Ekinci hoca efendinin konuşması ile devam edildi.
Ekinci konuşmasında şöyle dedi: “Mekke, şehirlerin anasıdır. Mekke’nin Fethi ise fetihlerin anasıdır. Bu fetih Kudüs’e, Endülüs’e, Malazgirt Zaferi’ne ve nihayet İstanbul’un Fethi’ne kapı açmıştır.”diye konuştu. Hz Peygamberin Mekke’nin Fethi sırasında “Kim silahlarını bırakıp Ebu Süfyan’ın evine sığınırsa emandadır. Kim Müslümanların ordusuna karşı gelmeyerek Kabe’ye sığınırsa emandadır. Kim kendi evine sığınırsa ve kapısını kapatırsa emandadır. Silahsız olanlara dokunulmayacak, kaçanlar takip edilmeyecek, kadın ve çocuklara dokunulmayacak, silah çekmeyenlere silah kullanılmayacak…” dediğini hatırlatan Suna, “İslam tarihinin altın sayfalarından biri olan Mekke’nin Fethi bütün dünyaya müsamaha ve insan hakları dersi vermiştir. Hz. Peygamber gücünün zirvesinde olmasına rağmen intikam yerine bağışlamayı seçerek insanların kalplerini İslam’a açmıştır. Kan dökülmeden gerçekleştirilen bu fetih merhamet ve adaletin zirve noktasıdır. Bu fetih sadece bir zafer değildir. Zulümden adalete, karanlıktan aydınlığa kavuşmanın simgesidir.” Şeklinde konuştu. Ekinci, “İslam dünyasında bir çağı kapatıp bir çağı açan Mekke’nin Fethinin kutlandığı bu günlerde bu önemli gecenin şuuru bilinci ile burada bulunmaktayız. İslam âleminde yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için, Allahın sevdiği kullar arasında olmak için İslam’ı yaşamamız gerekir, bu şekilde önce kendi bünyemizde bir fetih yapmamız gerekir.” Dedi.
Programa misafir olarak katılan Avrupa Milli Görüş teşkilatlarından Fatih Aksay’da yaptığı kısa selamlama konuşmasında; “Fetih, İslam tarihi için en önemli ve en mühim hadisedir, bu toplantılar, yapılan bu gayretler Cenab-ı Allahın indinde makbuldür,Hadisi şerifte Mekke’nin Fethini nasip edeceğini müjdelemiştir, bu nedenle bu kutlu fethin bu yıl dönümünün hepimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Dedi.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de Mekke’nin Fethi kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!