Osmaniye’de Küpesiz hayvan kalmayacak

featured

 İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)


OSMANİYE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Küpeleme ekipleri, her işletmeyi sadece bir kez ziyaret ederek küpesiz tüm hayvanlara küpe takacak. İl Müdürü İbrahim Sağlam, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin Bakanlık tarafından uygulanmakta olan kayıt ve küpeleme kurallarına uyulması konusunda mağdur olmamaları için gerekli işlemlerini zamanında yaptırmaları uyarısında bulundu.
Sağlam, yetiştiricilerin her yaştaki kulak küpesiz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını küpe taktırarak kayıt altına aldırmalarını, küpesiz, veteriner sağlık raporsuz ve pasaportsuz hayvan satın almamalarını istedi. Bugüne kadar büyükbaş hayvanlara kulak küpesi takma işleminin doğumdan itibaren en geç 20 gün içinde, küçükbaş hayvanlarda ise doğumundan 6 ay içerisinde yapılarak kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmekte olduğunu, şartlara uymayan hayvanlara ise idari para cezası uygulandıktan sonra kulak küpesi takıldığını belirten Sağlam, “25 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazetede yapılan yönetmelik değişikline göre Sığır Cinsi her yaştaki kulak küpesiz veya kayıtsız büyükbaş hayvanların küpelenmesi ve Türkvet’e kayıt edilmesi işlemleri 30 Haziran 2014 tarihine kadar yapılabilecektir. Koyun-Keçi türü her yaştaki kulak küpesiz veya kayıtsız küçükbaş hayvanların küpelenmesi ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıt edilmesi işlemleri ise 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılabilecektir.  30 Haziran 2014 tarihinden sonra büyükbaş hayvanlara kulak küpesi takma işlemi, doğumundan itibaren en geç 20 gün içinde, 31 Aralık 2014 tarihinden sonra ise küçükbaş hayvanlara kulak küpesi takma işlemi, doğumundan itibaren en geç 6 ay içinde uygulanacak ve sisteme kayıt edilecektir. Aksi halde idari para cezası uygulanacaktır.” dedi.
Küpeleme ekiplerinin her işletmeyi sadece bir kez ziyaret edeceğini ve küpesiz tüm hayvanlara küpe takacağını belirten Müdür Sağlam, “Hayvanların küpeleme, kayıt ve alış-satış bildirim işlemlerinin 7 gün içinde İl ve İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapılmadığı, işletmelere belgesiz hayvan nakillerinin yapıldığının tespiti halinde hayvan sahiplerine idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır. Yetiştiricilerin mağdur olmaması için belirtilen tarihler arasında işletmelerinde bulunan küpesiz hayvanlarına küpe taktırmaları gerekmektedir. Ayrıca tüm İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizdeki konu sorumlusu personeller kayıt ve küpeleme işlemleri ile ilgili olarak yetiştiricilere birebir eğitim verecek olup gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. diye bilgi verdi. 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de Küpesiz hayvan kalmayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!