Osmaniyede Kızılay Yeniden Doğdu

featured

  İbrahim EMÜL

TÜRK Kızılayı Osmaniye Şubesi 2006 yılında göreve gelen yeni yönetimiyle Osmaniye’de Kızılaycılık faaliyetleri yeniden canlandı. Türkiye’de de yükselen bir değer olan Türk Kızılayı Osmaniye’de yükselen bir değer haline geldi. Afet ve kan hizmetlerinde, ihtiyaç sahiplerine yardımlarda ve Kızılaycılığın yaygınlaşması için yapılan eğitim çalışmalarındaki başarılı çalışmalarıyla Türk Kızılayı Osmaniye Şubesi dikkat çeken bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.
Yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Osmaniye Şubesi Başkanı emekli Adana Müze Müdürü İsmet İpek, “Şube olarak yapılan çalışmaların başarıya ulaştığını gerek Osmaniye kamuoyundan gerekse Genel Başkanlığın övgülerinden anlaşılıyor. Sele felaketine uğrayan Pakistan’daki yardım operasyonunu yerinde izlemek için Pakistan’a, “Türkiye Şehitlerine Yürüyor” törenine katılmak için Sarıkamış’a gönderilmemin sebebi herhalde başarılı çalışmalarımızın ödüllendirilmesi oluyor” dedi.  
Şube Başkanı İpek, “Osmaniye’de afet zararlarının azaltılması için Genel Başkanımız Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın öncülüğünde başlatılan Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma TLT projesi kapsamında geçtiğimiz yıl Osmaniye merkezde ve ilçelerinde Öğretmenler, Din Görevlilerine, Muhtarlara bu yıl da Polislere eğitim verdik. Sel felaketine uğrayan Dereobası ve Tüysüz köylerindeki afetzedelere yardım için anında müdahale ettik. Adana Akdeniz Bölge Afet Yönetimi Merkezi’nden gönderilen battaniye, gıda maddesi ve mutfak setini tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. Ayrıca OKÜ öğrencisi 50 öğrenciye gönderilen deri montları tespit edilen öğrencilere verilmek üzere Rektörlüğe, 71 kutu içinde gönderilen; ayakkabı, terlik, çorap, pantolon, kot, gömlek, etek, yelek, bluz, kazak, mont, hırka, parke, yelek, bere, elbise vb 2500 parçadan oluşan İlköğretim çağındaki çocuklara için gönderilen giyim eşyasını 14 okula teslim ettik. Bu arada talep ettiğimiz gıda paketleri ile Kurban bağışı kampanyalarında gönderilen kavurmalarını da ihtiyaç sahiplerine verdik” dedi.
Türk Kızılayı’nın başarılı çalışmalarından olan Kan Bağışı kampanyalarına sahip çıkarak Osmaniye’de kan bağışçı sayısının artmasına katkıda bulunduklarını belirten Şube Başkanı İpek; “Göreve geldiğimiz zaman Osmaniye’de günlük kan bağışçısı sayısı çok azdı. Müftülüğümüzün desteğini alarak yaptığımız başarılı kampanyalarla kan bağışçı sayısını her yıl daha artırdık, 2011 yılında Osmaniye’de bir günde 324 bağışçı sayısı ile Türkiye rekoru kırdık. 2012 yılında bir günde 328 kişiden kan alarak bize ait rekoru egale ettik. Osmaniye’deki sivil toplum kuruluşlarının kampanyaya destek olmalarını bu arada Kızılay üyelerimizin kan bağışı kampanyasına bizatihi katılmasını da önemsedik” dedi. 
Şubenin mal varlığının artırılması için yapılan gayrimenkul bağışların da memnuniyet verici olduğunu, bu bağlamda 2011 yılında hayırsever vatandaşlardan; A.Sait Gülcan’ın bir dairesini, kardeşi Beyhan Gülcan’ın 2 dairesini bağışladığını, 2012 yılında da Yakup Kaplan’in bahçeli evini bağışlayarak Kızılay çalışmalarına destek verdiğini söyledi.
Türk Kızılayı Osmaniye Şubesi Başkanı İsmet İpek her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay haftası sebebiyle geçtiğimiz senelerde Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği yaparak Osmaniye’nin tarihi Cebel Köyü’nde Sağlık taraması yaptıklarını, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak Okullarda eğitim çalışmaları yaptıklarını, böylece Kızılaycığı öğrenilmesine katkıda bulunduklarını belirtti
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniyede Kızılay Yeniden Doğdu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!