Osmaniye’de kadınlar yürüdü!

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE’de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüş etkinliği düzenlendi. Kadın Platformu Derneği tarafından organize edilen yürüyüş programına, Siyasi Parti Kadın Kolları, Türk Anneler Derneği, Halk Eğitim merkezi Spor Kulübü Bayan Takımı, Osmaniye Kalkınma Derneği ve Osmaniye Engelleri Aşıyor Derneği’nin bayan üyeleri de destek verdi. Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı önünde toplanan kadınlar Atatürk Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Çarşı esnafının alkış tutarak destek verdiği yürüyüşte, platform üyeleri tarafından kadınlara karanfil verilerek günleri kutlandı.
Kadın Platformu Derneği Başkanı Dilem Aksoy, yaptığı açıklamada, 8 Mart’ın sorunlarının tartışılması için bir fırsat olduğunu söyledi.
KADIN ‘HAKLARI’ İLE KADINDIR
Türk kadınının hak arama mücadelesinde kitleleri harekete geçirdiğini ifade eden Aksoy, “Türk kadınının siyasal hakları, Cumhuriyetin ilanından sonra adım adım teslim edilmiştir. Unutulmamalıdır ki kadın ‘hakları’ ile kadındır. Hakları hiçe sayılan bir kadın toplumsal yozlaşmayı da beraberinde getirir. Oysa biz inanıyoruz ki kadınlarımızın karar alma mekanizmalarına katılımları, kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayat daha aydınlık bir geleceğe ulaşmanın yegane koşuludur. Elbette ki kadın erkek eşitsizliğinin bizleri en derinden yaralayan tezahürü ise kadına uygulanan şiddettir ve bu şiddet ne yazık ki en güvenli olunması gereken yerde, en mahremde, aile içerisinden gelmektedir.” Dedi.
ŞİDDETİN HEP İKİ TARAFI OLDUĞU SANILIR
Kadına yönelik yapılan her türlü şiddeti kınadıklarını belirten Aksoy, şiddete seyirci kalınmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
“Şiddetin hep iki tarafı olduğu sanılır. Oysa şiddete seyirci kalan her birey 3’üncü taraf olarak şiddete iştirak etmektedir. Bu bağlamda biz Osmaniye Kadın Platformu Derneği ve Osmaniyeli kadınlar olarak şiddetin tarafı olmayı reddediyoruz. Dünya kadınları içerisinde ayrı ve seçkin bir yeri olması gereken fedakar, cefakar, azimli ve zeki Türk kadının ülkemizin kalkınmasında, barış ve huzurun sağlanmasında oynayacağı rolün artık fark edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de kadınlar yürüdü!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!