Osmaniye’de istihdam fuarı düzenlenecek

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 2014 yılı Ocak ayı toplantısı Vali Mehmet Oduncu başkanlığında yapıldı. Osmaniye Valiliği Rahime Hatun Toplantı Salonunda yapılan toplantı, İş-Kur İl Müdürlüğü’nün faaliyetlerini içeren sunumun yapılması ile başladı.
İŞKUR’A 2013’TE 18 BİN İŞ BAŞVURUSU YAPILDI
İş-Kur’a yapılan başvuru sayısı, işe yerleştirme oranı, açılan meslek kursları hakkında bilgilerin verildiği sunumda; 2013 yılı Ocak-Eylül ayları arasında İş-Kur’a 11 bin 744’i erkek, 5 bin 967’si kadın olmak üzere toplam 17 bin 711 kişinin başvuru yaptığı, 1935 erkek ve 726 kadın olmak üzere toplam 2 bin 661 kişinin işe yerleştirildiği ifade edildi. 2013 yılında işe yerleştirilenlerden; kamu sektörüne 310’u erkek, 87’si kadın olmak üzere toplam 397 kişinin, özel sektöre ise 1688’i erkek 678’i kadın olmak üzere toplam 2 bin 366 kişinin yerleştirildiği belirtilerek, 2013 yılında özel sektörde işe alınan toplam 25 bin 495 kişiden 2 bin 366’sının İş-Kur aracılığı ile yerleştirildiği bilgisi verildi. Sunumun son bölümünde İş-Kur tarafından açılan kurslar hakkında bilgi verilerek, 2013 yılında 190 kurs açıldığı, kurslara 362 erkek, 252 kadın olmak üzere 614 kişinin katıldığı belirtilerek, kurslardan mezun olanların sayısının 232 olduğu, diğerlerinin büyük çoğunluğunun ise kursu kendi istekleri ya da kişisel mazeretlerle bıraktıkları ifade edildi.
İŞLETMELERLE YÜZYÜZEE GÖRÜŞMELER YAPILDI
Toplantıda, İş-Kur tarafından hazırlanan, 2013 yılı 1. Dönem Osmaniye İşgücü Piyasası Raporu kurul üyelerine sunuldu. Mayıs-Haziran ayları arasında 10 ve daha fazla personel çalıştıran 948 işletmeden 847’si ile yapılan yüz yüze görüşmeler sonucunda hazırlanarak kitap haline getirilen raporda, işgücü piyasasını etkileyen unsurlar, Osmaniye’nin genel işgücü göstergeleri, Osmaniye İş-Kur’a kayıtlı işgücü göstergeleri ve işgücü piyasası talep araştırması sonuçlarının yer aldığı belirtildi.
Sunumun ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdülkadir Şahin, Mayıs ayında düzenlemeyi planladıkları İstihdam Fuarı hakkında bilgi vererek fuarın işsiz vatandaşlarla işvereni buluşturmayı amaçladığını ifade etti.
‘NASIL İŞ SAHİBİ YAPABİLİRİZ KAYGISINI ESAS ALMALIYIZ’
Toplantının sonunda konuşan Vali Mehmet Oduncu, İş-Kur’un öncelikli görevinin Osmaniye’de işsiz olan insanları iş sahibi yapmak olduğunu vurgulayarak, “Bizim temel hedefimiz Osmaniye’de işsizliği azaltmak ve işsiz vatandaşlarımıza iş bulmak. Bu amaca yönelik projelerimizi geliştireceğiz, bu sorunun çözümlenmesi için çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Osmaniye’nin verimli topraklara sahip bir tarım kenti olması ve Organize Sanayi Bölgemizde mevcut olan büyük işletmeler dikkate alındığında Osmaniye’de işsizlik oranının her geçen sene azalması lazım. Çalışırken, işsiz insanlarımızı, özellikle gençleri, nasıl iş sahibi yapabiliriz kaygısını esas almalıyız” diye konuştu. Bir sonraki toplantıda, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinden, bu hedef doğrultusunda yeni proje, fikir ve öneri beklediğini ifade eden Vali Dr. Mehmet Oduncu katılım ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederek toplantıyı bitirdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de istihdam fuarı düzenlenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!