Osmaniye’de ‘Genç Çiftçi Projesi’ tanıtıldı

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
OSMANİYE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, 30 bin TL hibeli ‘Genç Çiftçi Projesi’ bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı. Osmaniye Ticaret Borsası Toplantı Salonunda ki program genç çiftçilerin yoğun ilgisi nedeni ile iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.
İl Müdürü İbrahim Sağlam, bakanlık tarafından ekonomik yatırımlara, sulama sistemleri ve alet ekipman hibe projelerinden sonra Kırsal Kalkınma Desteklerine bir yenisi daha eklenerek Genç Çiftçi Projelerine de hibe desteği uygulanmaya başlandığını söyledi.
Sağlam, “Bunca zaman kırsalda yaşayan insanlarımız hep sanayiye destek verildiğinden kırsalda da yatırım yapıldığında desteklenmesi gerektiğinden yakınıyordu. İşte bu proje ile köyünde üretim yapacak genç çiftçiye de destek verilmesi gündeme gelmiştir. Projenin uygulanma şartlarını iyi değerlendirip başvurunuzu öyle yapın, çünkü projeniz kabul edildikten sonra vazgeçerseniz, yürütemezseniz bir daha iki yıl boyunca başvuru yapamayacaksınız. Projelerin internet girişleri için Ziraat Odaları ve Birliklerden de yardım alabilirsiniz. Bizim Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubemizde de ekibimiz tam donanımlı olarak hazır. Her türlü konuda sizlere yardımcı olacaklar. Ben bu projenin İlimize hayırlı olmasını diliyorum, birçok genç çiftçimizin de bu projeden yararlanacağını ümit ediyorum” dedi.
Daha sonra Genç Çiftçi Projesi İl Sorumlusu Yüksek Ziraat Mühendisi Murat Karalar tarafından “Kırsal Kalkınma Destekleri Genç Çiftçi Projesinin” tanıtım ile ilgili sunum yapıldı.
Genç Çiftçi Projesi ile Kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı projelere göre 30 bin TL’ye kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esasları kapsayan tebliğ resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Karalar şöyle dedi: “Başvurular, kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen gerçek kişiler tarafından yapılabilecek. Tebliğ kapsamında çiftçiler, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı ve ipekböcekçiliği, meyvecilik, fide, fidan ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştiriciliği konularındaki projeler için başvuruda bulunabilirler. Başvurular, Bakanlık tarafından hazırlanan gencciftci.tarim.gov.tr internet adresinden yapılacak olup genç çiftçiler projeyi sisteme yükledikten sonra çıktıları ve başvuru için istenilen belgeleri bulundukları İl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine 13 Nisan-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar şahsen yapacaklardır.”


14.04.2016 (FOTOĞRAFLI)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de ‘Genç Çiftçi Projesi’ tanıtıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!