Osmaniye’de ‘Depremle yaşam’ konferansı

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE’de, 1–7 Mart Deprem Haftası nedeniyle ‘Depremle Yaşam’ konulu konferans düzenlendi. Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda ki programa konuşmacı olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, konferansın açılış konuşmasını İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Şengel yaptı. Daha önceki yıllarda Deprem Haftası dolayısıyla eğitim, tatbikat gibi çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Şengel, bu yıl deprem konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla konferans düzenlediklerini belirterek, konferansa katılımından dolayı Prof. Dr. Semir Över’e teşekkür etti.
Vali Kerem Al ise yaptığı konuşmada depremlerin ülkemizde acı kayıplara neden olduğunu bu nedenle depreme karşı hazır olmanın bu kayıpları azaltmak açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Yakın geçmişi hatırlarsak, Erzincan, Sakarya ve Van depremleri hala hafızlarımızda. On binlerce insanımızı kaybettik, yuvalar dağıldı, trajediler yaşandı. Ülkemiz önemli fay hatları üzerinde bulunuyor. Bu nedenle riskli bir alandayız. Risk tedbir alınmadığı zaman kayıplar kaçınılmaz hale geliyor. Maalesef, yaşanan son depremlerde depreme hazırlıklı olmadığımızı gördük. Yapılarımız uygun değildi, deprem bilincimiz eksikti. Yaşanan bu depremlerden önemli dersler aldık. Bu konuda yasal düzenlemeler de yapıldı. Özellikle 6306 Sayılı Kanun gerek kamuya gerek bu alandaki paydaşlara önemli görevler ve fırsatlar sunan bir kanun oldu” diye konuştu. Vali Kerem Al, 1–7 Mart Deprem Haftasının verimli geçmesini ve deprem konusunda farkındalığın oluşmasına vesile olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.
Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Semir Över, depremlerin oluşumu, Türkiye’nin tektonik açıdan dünyadaki durumu, Osmaniye’nin tektonik açıdan Türkiye’deki durumu hakkında sunum yaptı. Depremle yaşamanın en önemli koşulunun önce depremi tanımak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Över sunumunun devamında, Osmaniye-Karataş Fay Hattı konusunda detaylı bilgi verdi. Geçmiş yıllarda yaşanmış olan depremlerden de söz eden Prof. Dr. Över, sunumunun son bölümünde deprem güvenliği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de ‘Depremle yaşam’ konferansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!