Osmaniye’de çocuk oyunları turnuvası düzenlendi

featured

ÇOCUK Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na bağlı Mendil Kapmaca ve Seksek Federasyonu Osmaniye İl temsilciliği tarafından mendil kapma ve seksek turnuvası düzenlendi. Kıyasıya geçen yarışmalarda çocuklar hem eğlenirken hem de fiziksel gelişimlerine katkı sağladı. 

İl Temsilcisi Ünal Karaçalıoğlu, 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Spor Salonu’nda düzenlenen turnuvada, kentleşme sürecinde çocukların bilgisayar oyunlarına daha çok ilgi gösterdiklerini ve asosyalleştiklerini söyledi. Bilgisayar oyunlarından dolayı çocuklarda ortaya çıkan sorunlara çözüm olmak istediklerini ifade eden Karaçalıoğlu, şunları söyledi: 
ÇOCUK OYUNLA BÜYÜR
“Amacımız sadece çocukların sorunlarına çözüm bulmak değil, onların paylaşmaya, oynamaya yönetmek. Çünkü çocuklar oyunla büyür diyoruz. Onların büyümelerine, gelişimlerine, kişiliklerini kazanmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Bunun haricinde daha da büyük bir amacımız var, 2023’te çocuk oyunları olimpiyatları düzenlemek istiyoruz. Sadece Anadolu’nun bağrından çıkmış çocuk oyunlarını olimpik branş, spor dalları haline getirmek istiyoruz. Bunlardan mendil kapmaca, seksek gibi oyunları bugün burada oynayacağız.” 
TÜRKÇE KELİMELERLE DÜNYA 
KÜLTÜRÜNE SUNMAK İSTİYORUZ
Futbolda taç ve kornerin İngilizce kelime olduğunu ve bütün spor dallarında İngilizce kelimenin bulunduğunu ifade eden Karaçalıoğlu, “Ama biz Anadolu’nun bağrından çıkmış bu oyunları Türkçe kelimelerle dünya kültürüne sunmak istiyoruz. Şu anda 17 değişik ülkede mendil kapmaca, mendil kapmaca olarak söyleniyor. Bu şekilde aynı zamanda Türkçemize de hizmet etmiş oluyoruz. Türkçe kelimelerle Anadolu’nun bağrından çıkmış bu oyunları bütün dünyaya yaymak istiyoruz.” Dedi.
DERECEYE GİRENLERE MADALYA VE KUPA
Karaçalıoğlu, 2 gün sürecek olan turnuvada, ilkokul kategorisinde 9, ortaokul kategorisinde 4 okulun yarıştığını da belirterek, turnuvada ilk 3’e giren takımlara madalya ve kupa ödülü olduğunu söyledi. 
Turnuvaya katılan çocuklar ise eski oyunların bilgisayar oyunlarından daha eğlenceli olduğunu ve fiziksel gelişimlerine katkı sağladığını söyledi.
Turnuva katılan çocuklar ise kendilerini çok mutu istediklerini belirterek, “Bilgisayar oyunlarına göre burada ki oyunlar daha eğlenceli ve zevkli. Çok heyecanlı oluyor. Okulda da oynayarak kendimizi geliştiriyoruz” diye konuştular.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de çocuk oyunları turnuvası düzenlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!