Osmaniye’de Beyaz Kod uygulamasına başlandı

featured

İbrahim EMÜL
OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, son zamanlarda gündeme gelen sağlık çalışanlarına gösterilen şiddet olaylarına karşı Beyaz Kod birimlerinin kurulduğunu ifade etti.
    14 Mart Tıp Bayramı Nedeni ile Vali Celalettin Cerrah’ı makamında ziyaret ederek sağlık alanındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Cingöz, sağlık çalışanlarına yönelik herhangi bir şiddet olayı meydana geldiğinde, ALO 113 numaralı telefondan bildirim yapıldığını ve aynı zamanda olayın, ilgili kurumun hukuk birimlerine ve adli mercilere intikal ettirildiğini söyledi.  Ziyaretin devamında İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Cem Uraldı kendi alanlarına giren konular hakkında Vali Cerrah’a bilgi verdiler.
    VALİ CERRAH: HASTANELERDE ÖZEL GÜVENLİKÇİLERİN BULUNMASI LAZIM
    Ziyaretin devamında sağlık çalışanları ile bir süre sohbet eden Vali Celalettin Cerrah, sağlık çalışanlarına gösterilen şiddeti kınadığını ifade ederek, sağlık çalışanlarının bu tür şiddete maruz kalmamaları için hastanelerde sağlık çalışanlarına yardımcı olabilecek bir ekip bulunması gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanlarına şiddet içeren davranışlarda  bulunulduğu anda gerekli müdahalenin yapılmasının önemli olduğunu da vurgulayan Vali Cerrah, “Doktorlarımız, hemşirelerimiz hastaların hayatını kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar ama bazı durumlarda çaresiz kalınıyor ve hasta vefat ediyor. Bu tür durumlarda bazen hasta yakınları tepki gösteriyor ve sağlık çalışanlarımıza şiddet içeren davranışlarda bulunuyorlar. Bu tip durumları önlemek ve sağlık çalışanlarımızı korumak için hastanelerde mutlaka özel güvenlikçilerin bulunması şart. Bu nedenle acil ve polikliniklerde özel bir ekip kurmanızda yarar var. Doktor ve hemşirelerimizin daha rahat, daha güven içinde çalışmaları lazım.”diye konuştu. Sağlık çalışanlarının çok kutsal bir mesleği icra ettiklerini de ifade eden Vali Cerrah, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak sözlerine son verdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de Beyaz Kod uygulamasına başlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!