Osmaniye’de 65 işçi grevde

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE’de, Yücel Çelik Boru Fabrikası’nda çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyesi 65 işçi grev başlattı. Toplamda 125 çalışanı olan iş yerlerinde üretimin grev nedeniyle durduğu öğrenildi.
Yücel Boru Baş temsilcisi Mehmet Kazan, Birleşik Metal-İş Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadığını belirterek, “Bu yüzden Osmaniye’deki Yücel Boru Fabrikası Çalışanları olarak sabah saat 9.00 itibariyle grev kararı doğrultusunda greve çıkmış bulunmaktayız. Toplam fabrikada çalışan kişi sayısı 125 ve bunlardan sendikalı olan 65 işçi arkadaşımızla greve başlamış bulunuyoruz” dedi.
Grevlerin; Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze’de ki 22 fabrikada gerçekleştirildiğini belirten Kazan, “Bu fabrikalarda çalışan işçilerin karşılığı ödenmeyen emekleri, sermayenin karlarının, devletin vergilerinin kaynağını oluşturuyor. Onlar büyüyüp zenginleşirken, işçiler sürekli yoksullaşıyor. Metal işkolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 liradır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. Bu işçiler işkolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor. Refah payı adı altında 3 yıllık sözleşmeyi kabul ettirmek için ayakbastı parası verdiklerini söylüyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. Çünkü işçilerin birliğini istemiyor.” dedi.
İşçilerin grevine, Emek Partisi Osmaniye İl Başkanı Ökkeş Nergiz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Başkan yardımcısı Necmettin Özkan, Eğitim Sen Kadirli Temsilcisi Mustafa Çuhadar, Eğitim İş Sendikası Osmaniye Eski Şube Başkanı Ramazan Arslan, Kırmıtlı Belde Belediye Eski Başkanı Ali Murtaza Doğan ve Komünist Parti Temsilcileri de destek verdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 65 işçi grevde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!