Osmaniye’de 400 kilo gübre imha edildi

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, 400 kilo organik gübre imha edildi. Bakanlık faaliyetleri çerçevesinde ülke çapında faaliyet gösteren tarımsal amaçlı her türlü gübrenin satış yerlerinde denetimler gerçekleştirildiğini belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam, kurumda görev yapan denetçiler tarafından yapılan denetimlerde ürünlerden numune alınarak analize gönderilmekte olduğunu, çıkan sonuçların olumsuz olması durumunda ise toplatma kararı alınarak imha işlemi gerçekleştirildiğini söyledi. 
Bu çalışmaların Kimyevi ve Organik gübrelerin piyasa denetimi hakkındaki 2002/1 sayılı genelge gereği yürütülmekte olduğunu belirten Sağlam, “Müdürlüğümüz Kimyevi ve Organik Gübre denetçileri tarafından yapılan rutin denetimlerde Kadirli İlçemizde faaliyet gösteren bir bayiden analize gönderilmek üzere numune alınmıştır. Alınan numunelerin analiz sonucunun menfi çıkması üzerine 400 kg organik gübre 2002/1 sayılı genelgenin ilgili maddesi gereği oluşturulan komisyon tarafından imha edilmiştir.” Dedi.
Vatandaşların gübre alırken etiket bilgilerini iyi okumalarını, son tüketim tarihine ve ruhsatlı üretilip üretilmediğine dikkat etmelerini isteyen Müdürü Sağlam, “Ayrıca gübreleme öncesinde mutlaka toprak analizi yaptırması ve analiz sonucuna göre yapılan tavsiyeye uygun gübreleme yapılması konusuna dikkat edilmesi toprağın korunması sayesinde sürdürülebilir tarım yapılabilmesi için ve gelecek nesillerin sağlıklı gıdalarla buluşabilmesi için önem taşımaktadır.” diye konuştu.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 400 kilo gübre imha edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!