Osmaniye’de 3 günde 44 anız yangını çıktı

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Merkez ve Kadirli ilçesinde olmak üzere 3 günde 44 anız yangını meydana geldi. Jandarma ekipleri, tüm uyarılara rağmen mısır hasadından sonra anızlarını yakan çiftçilere, 2872 sayılı Çevre Kanununun gereğince dekar için 38,71 TL idari para cezası tutanağı düzenledi. Osmaniye merkezde 4 -7 Eylül tarihleri arasında, 4 anız yangınında 77 dönüm mısır tarlası yakılırken, Kadirli İlçesi ve köylerinde meydana gelen 40 anız yangınında ise 159 dönüm mısır tarlası anızı yakıldı. Öte yandan tüm uyarılara rağmen anızlar yakılmaya devam edilirken, özellikle yol kenarlarında ki tarlalarda yakılan anızlar, trafikte seyir halinde olan sürücüleri güç duruma düşürüp, yaralamalı ve maddi hasarlı kazalara da neden olduğu belirtildi.
Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, anızların yakılması sonucunda; toprağın üst tabakasında faaliyet gösteren ve toprakta verimliliği sağlayan mikroorganizmaların anızla beraber yanmakta olduğunu ve toprağın organik madde yönünden zenginleştiren bitki artıklarının yok edilerek üründe verim kaybına yol açmakta olduğunu vurguladı. Sağlam, “Anız yangınları havayı kirletmekte, trafikte görüş mesafesini azaltmakta, kontrolsüz durumlarda bazen can ve mal kaybına yol olmaktadır. Anız yangınları ile doğal denge bozulmakta, doğada bulunan faydalı böcekler yok olurken ortama adapte olan zararlı böcekler hızla çoğalmaktadır. Bunun yanında küresel ısınmanın artmasına da yardımcı olmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bakanlığımız Talimatları ve Valiliğimiz Tebliğince İlimiz sınırlarında anızların yakılması kesinlikle yasaklanmıştır. Anız yakanlara her dekar için 38,71 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.” dedi. 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 3 günde 44 anız yangını çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!