Osmaniye’de 3 Bin 500 gıda işletmesi var

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE’de “Gıda güvenliği açısından oluşturulmuş ve uyumlaştırılmış yeni yasal yaklaşımlar” adlı bilgilendirme semineri düzenlendi. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Onur Tenekeci, Osmaniye Teknik Elemanlar Derneği (OSTED) binasında verdiği seminerde, Türkiye’de 400 binin üzerinde gıda işletmesinin bulunduğunu bildirdi. 
Bu rakamın büyük çoğunluğunu satış ve toplu tüketim işletmelerinden oluştuğunu belirten tenekeci, Osmaniye’de ise 3 bin 500’e yakın gıda işletmesinin yer almakta ve bunların 2 bine yakınının satış işletmelerinin oluşturduğunu söyledi. 
İşletmelerin kayıt ve onay işlemlerinin devam ettiğini belirten Tenekeci kayıt veya onay yaptırmayan işletmelerde faaliyet gösteren gıda mühendislerine kayıt ve onay prosedürleri hakkında bilgi verdi.
Tenekeci, 5179 sayılı eski kanunda bütün işletmelere zorunlu olan işin nev’ine göre sorumlu yönetici istihdam zorunluluğunun, 5996 Sayılı Kanunla sadece 10 kişi üzeri işçi çalıştıran veya işletme kapasitesi 30 BG üzeri olan işletmeler için zorunlu tutulduğunu belirtti. 
Dernek seminer salonunda yapılan programa, Korkut Ata Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tülin Öz, Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Halef Dizlek, Yrd. Doç. Dr. Kurban Yaşar, Ar. Gör. Özge Süfer ile çok sayıda resmi ve özel kurumlarda görev yapan Gıda Mühendisleri katıldı.
Brunch (geç) kahvaltısıyla başlanan seminerde bir konuşma yapan OSTED Genel Sekreteri Yunus İğci, Tarım kulübünün organize ettiği bu program Dünya Gıda Günü etkinlikleri içerisinde dernek olarak Osmaniye ilinde çalışan veya ikamet eden gıda mühendisleri ile OKÜ’de görev yapan gıda mühendisliği bölümündeki hocalarımızla derneğimizde bir araya getirdik. Bu programda derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgiler verip gıda mühendisleri olarak Osmaniye’de neler yapabilirizi konuştuk” dedi.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 3 Bin 500 gıda işletmesi var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!