Osmaniye’de 2/B’lerin ilk tapuları verildi

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE Defterdarı Tahir Gök, vatandaşlar arasında 2/B olarak bilinen kanun kapsamında orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin satışına ilişkin müracaat eden ve işlemlerini tamamlayan 2 vatandaşın tapularını verdi.
Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkındaki Kanun kapsamında, 6831 sayılı Kanunun 2/B maddesine göre orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin satışa çıkarılması ile ilgili Osmaniye’de müracaatta bulunan 3 vatandaştan ikisi tapularını aldı.
Defterdarlık binasında düzenlenen tapu tesliminde konuşan Defterdar Tahir Gök, “Vatandaşlarımız tarafından 2/B olarak bilinen ve Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkındaki Kanun kapsamında, 6831 sayılı Kanunun 2/B maddesine göre orman sınırları dışına çıkartılan yerlerden, ilimiz genelinde başvuru oranı yüzde 88 olmuştur. İlimiz merkez ilçede bulunan 2/B taşınmazları için hak sahiplerine tebligatları yapılmış olup, tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde idaremize başvurmaları istenilmiştir. Bu kapsamda idaremize başvuran 3 vatandaşımızın işlemleri tamamlanarak, tapuları verilmiştir” dedi.
Bu arada Osmaniye merkez ilçeye bağlı 13 köyde Adana Orman Bölge Müdürlüğünce, 6831 sayılı Kanunun 2/B maddesi kapsamında uygulama çalışmalarının başlanılacağını bildiren Defterdar Gök, “Düzenlenecek kadastro tutanaklarına göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre, bu taşınmazların 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilecek kişilerden bu taşınmazları satın almak için süresi içerisinde, kadastro tutanaklarının kesinleştiği tarihten itibaren 8 ay içinde idareye başvuran ve idarece tespit edilen satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeksizin kabul edenler, hak sahibi sayılacaktır. Belirtilen köylerde, Kadastro tutanaklarının kesinleşmesine müteakip, idaremizce ilgili mahalle ve köylerde ayrıca duyuru/ilan yapılacak olup, vatandaşlarımızın kanunen verilen süre içerisinde başvuruda bulunması gerekmektedir” şeklinde konuştu. Gök, 2/B’lerin satışından Osmaniye’de yaklaşık 54,5 Milyon TL gelir elde edilmesinin beklendiğini bildirdi.
Defterdar Gök, konuşmasının ardından tapu almaya hak kazanan Necdet Babaoğlan ve Atike Saçıkara’ya tapularını teslim etti. Tapu teslim törenine Defterdar Yardımcısı Cengiz Biber ile Milli Emlak Müdürü Uğur Üstündağ da katıldı.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 2/B’lerin ilk tapuları verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!