Osmaniye’de 112’ye 3 yeni ambulans

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, bir adet özel hukuk ve tüzel kişiliğe sahip firma ile 2 adet kamu kurumu tarafından toplam 3 adet ambulansın bağış yoluyla alındığını bildirdi. 
Osmaniye’nin 2012 TÜİK verilerine göre 492 bin nüfusa sahip olduğunu belirten Dr. Cingöz, “İlimiz genelinde sunulan 112 acil sağlık hizmetleri; hizmet sunulması planlanan nüfus, ulaşım imkanlarının güçlüğü, acil yardım gerektiren olayların sıklığı, trafik ve iş kazalarının sıklığı gibi kriterler dikkate alınarak planlanmaktadır. Bu kriterler çerçevesinde il merkezi ve ilçelerde toplam 13 adet 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu kurularak il genelinde acil sağlık hizmetleri etkin, kesintisiz, adil ve kaliteli bir şekilde yürütülmektedir. Halihazırda 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarının tamamı müstakil kamu hizmet binalarında hizmet vermemektedir. Kamu hizmet binası olmayan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarının binaları kiralanarak hizmet sunumu sağlanmaktadır.” Dedi. 
İlde sunulan 112 acil sağlık hizmetlerinin kalite ve standartlarını arttırmak amacıyla, hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan ambulans ve hizmet binalarının Bakanlığın belirlemiş olduğu usuller ve imzalanan protokoller çerçevesinde kabulün yapılmakta olduğunu belirten Cingöz şunları ifade etti: “İlimiz genelinde Sağlık Müdürlüğüne tahsisli arsalar üzerine yapılmak üzere, Ferşat Group ve İl Sağlık Müdürlüğümüz arasında 04 Haziran 2012 tarihinde Valilik Makam Onayı alınarak ‘”112 ASHİ Hizmet Bina Yapım İşi” protokolü imzalanmıştır. İmzalanan protokol çerçevesinde; Kadirli İlçemizde, Hazinenin Özel Mülkiyetinde iken 14 Aralık 2011 tarih ve 371 nolu karar ile Sağlık Bakanlığı, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Sağlık Hizmet Binası amacıyla tahsis edilen arsa üzerine 112 acil sağlık hizmetleri istasyonunun yapımı tamamlanarak 09 Mayıs 2013 tarihinde hizmete açılmıştır. 112 acil sağlık hizmetleri binasının yapıldığı arsa, 2011 yılında Bakanlığımıza tahsisi yapılmıştır. İlgili firmanın protokol hükümleri gereği yapması gereken işlemlerin uzun sürmesinden dolayı bina tesliminde gecikmeler yaşanmıştır.” 
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda hibe ambulans konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına, özel hukuk ve tüzel kişilere, hayırsever vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldığını aktaran Dr. Cingöz, “Konu ile ilgili şu ana kadar 1 adet özel hukuk ve tüzel kişiliğe sahip firma ve 2 adet kamu kurumu tarafından toplam 3 adet ambulansın alımı yapılmış olup, Sağlık Müdürlüğümüze hibe işlemleri hususunda gerekli çalışmalar devam etmektedir.”
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye’de 112’ye 3 yeni ambulans

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!