Osmaniye ve Suriye Halkı Dayanışma Platformu kuruldu

featured

İbrahim EMÜL/Soner KOÇ
OSMANİYE’nin Cevdetiye Beldesindeki konaklama tesisine yerleştirilen Türkmen kökenli Suriyeliler için “Osmaniye ve Suriye Halkı Dayanışma Platformu” kuruldu. İlim Sanat ve Kültür Derneği (İLSAN-DER) Şube Başkanı Süleyman Dağ, dernek binasında düzenlediği toplantıda, “Muhacirine sahip çık Osmaniye” sloganıyla oluşturulan platforma 15 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini söyledi. 
Dağ, ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeni ile kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşı sayısının 100 bini aştığını bu nedenle ülke genelinde sığınmacılar için düzenlenen yardım kampanyalarına herkesin destek olması gerektiğini ifade etti. 
Cevdetiye beldesindeki konaklama tesisine yerleştirilen sığınmacılara yardım etmek amacıyla bu platformu kurduklarını belirten Dağ, şunları söyledi: 
“Güney komşumuz Suriye’de bir yılı aşkın zamandır bir iç savaş yaşanıyor. Kısa sürede biteceğe de benzemiyor. Kan içici zalim Beşşar Esed kendi halkını, her türlü ağır silahlarla gece gündüz, havadan ve karadan katlediyor. İç savaştan kaçan Suriye halkı her şeylerini geride bırakarak komşu ülkelere sığınıyor. Şimdiden Türkiye’ye sığınanların sayısı 100 bini aştı. Bunlardan 8 bin 700 kişisi ise Cevdetiye’ye yerleştirildi. Bizler de ‘Muhacirine sahip çık Osmaniye’ sloganıyla oluşturduğumuz platformumuzda yer alan bütün kuruluşlar, ilimizde kalan sığınmacılara yardım amaçlı bir araya geldik. Gücümüz nispetinde ne tür yardım gerekiyorsa yapamaya hazırız.”
Suriye sınırında tel örgüye yakın bölgelerde konaklayan Suriyelilere de yardım etmek istediklerini belirten Dağ, bir grup arkadaşının bölgede ihtiyaç tespiti yaptığını bildirdi. 
Yardımlar sayesinde Suriye’deki Müslümanların göç etmelerinin de engellenebileceğini anlatan Dağ, “Önemli olan yapılacak yardımlarla bu insanları sınır ötesinde tutabilmek. Böylece büyük bir göç dalgası önlenir ve ülke boşalmamış olur. Hem de farklı ülkelere göçmekle ortaya çıkacak sorunlar ortadan kalkar. Bu kardeşlerimiz bizim muhacirlerimizdir. Dinimizin bize yüklemiş olduğu sorumluluk gereği bu mazlum insanlar bize sığınınca kardeş olduğumuzu yeniden hatırladık” diye konuştu.
Dağ, bütün sivil toplum kuruluşlarını, Suriyeli sığınmacılar için kurulan platforma destek olmaya davet etti.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye ve Suriye Halkı Dayanışma Platformu kuruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!