Osmaniye Valiliği’nde organ bağışı standı açıldı

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
OSMANİYE Valiliği binası girişinde, organ bağışı konusunda bilgi vermek ve organ bağışlarını kabul etmek için stant açıldı. Vatandaşlara bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla Hafta boyunca il genelinde bir çok etkinlikler düzenleneceği kaydedildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü organizesinde Osmaniye Valiliği’nde, Osmaniye Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Koordinatörlüğünce tanıtım ve bağış toplama standı oluşturuldu. Gün içerisinde vatandaşlara organ bağışının önemi, ‘her kese bir gün gerekebilir’ temasında organ bağışı anlatıldı.
Düzenlenen tanıtımda İl Organ Doku Koordinatörü Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli Doktor Ayşe Taş Güvenç tarafından organ nakli, hangi durumlarda organ nakli yapılabilir, hangi organlar bağışlanabilir gibi konularda bilgiler aktarıldı.
Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreter Vekili Uzm.Dr.Fethullah Selçuk Moğulkoç tarafından, “1 organın bir can” demek olduğu bilincinin tüm vatandaşlar tarafından benimsenmesi gerektiği, her organa iyi bakmanın yanında herkesin bir gün bir organa ihtiyaç duyabileceğini bu nedenle vatandaşları ‘Organ Bağışına’ daha duyarlı davranmaya davet etti.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz ise Türkiye’de ki organ bağışlarının yetersizliği, insanların birbirine örnek teşkil edecek bağışlarda bulunmalarının önemine değinerek, vatandaşları açılan farkındalık stantlarını ziyaret etmelerinin istedi.
Cingöz, “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir.” dedi.

Görüntülü haberler için KINIK TV Kanalımıza abone olun
https://www.youtube.com/user/ibrahimemul80

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye Valiliği’nde organ bağışı standı açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!