Osmaniye Müzesi’nde tanzim çalışmaları

featured

    İbrahim EMÜL
    OSMANİYE Müzesi Müdiresi Nalân Yastı, binası tamamlanmış olan Osmaniye Müzesinde elektrik ve güvenlik sisteminin kurulduğu kaydederek, “İçinde oldukça değerli eserler sergilenecek olan Müzemiz 32 kamera ve alarm sistemi ile korunacak.”dedi.
    Vali Celalettin Cerrah, tanzim çalışmaları devam eden Osmaniye Müzesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Vali Cerrah, Müze Müdiresi Nalân Yastı’dan devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.   
    Depolarda eserlerin konulacağı rafların tamamlandığını, eserlerin sergileneceği vitrinlerinse en kısa sürede tamamlanacağını kaydeden Nalân Yastı lahit, sütun, mezar taşı gibi büyük eserlerin Müze bahçesinde, diğer eserlerinde müzenin teşhir salonundaki vitrinlerde sergileneceğini söyledi.
    OSMANİYE MÜZESİ BÖLGENİN EN ÖNEMLİ MÜZELERİNDEN BİRİ OLACAK
    İncelemelerinin ardından konuşan Vali Cerrah ise Osmaniye Müzesinin bölgenin en önemli müzelerinden biri olacağını kaydederek, “Osmaniye tarih bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip. İlimizde daha önce bir müze olmadığı için Osmaniye’de bulunmuş olan tarihi eserlerin bir kısmı Adana Müzesine gönderilmiş. Müzemiz tamamlandığında bu eserler yeniden ilimize getirilecek.”diye konuştu.
    Vali Celalettin Cerrah, Osmaniye Müzesi ile birlikte ilimizin çok önemli bir eksiğinin de giderilmiş olacağını vurgulayarak, “Gençlerimizin, çocuklarımızın tarihi görerek öğrenmeleri çok önemli. Bu bakımdan Osmaniye Müzesi önemli bir işlevi yerine getirmiş olacak.”dedi. 
    Bodrum ve zemin kattan oluşan ve 1000 metrekare kapalı alana sahip müze binasında, 300 metrekarelik teşhir salonu, eser ve kazı depoları, arşiv, kütüphane, labaratuar gibi bölümler bulunuyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye Müzesi’nde tanzim çalışmaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!