Osmaniye, KOSGEB desteklerinde 27’nci sırada

featured

KÜÇÜK ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Osmaniye Hizmet Merkezi Müdürü Nihat Karademir, 2003-2012 döneminde desteklenen işletme bazında Türkiye’de 31’nci sırada, verilen destek miktarı bazında ise 27’nci sırada olunduğunu kaydetti

Vali Mehmet Oduncu, KOSGEB Osmaniye Hizmet Merkezi  Müdürlüğü’nden brifing aldı.

KOSGEB Osmaniye Hizmet Merkezi Müdürü Nihat Karademir sunduğu brifingde, 250’den az personel istihdam eden, yıllık bilanço ve net satış hasılatı 40 Milyon TL’yi geçmeyen işletmeler olarak tanımlanan KOBİ’lerin KOSGEB tarafından desteklendiğini ifade ederek, KOSGEB’in destek ve hizmetlerinin; destek programları, finansman destekleri, laboratuar hizmetleri ve bilgilendirme-yönlendirme hizmetleri olmak üzere 4 grupta toplandığını söyledi.

YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ  KAPSAMINDA 194 İŞLETME KURULDU

Nihat Karademir, Osmaniye’de KOBİ Proje Destek Programı kapsamında, 2011 yılında 8, 2012 yılında 15 ve 2013 yılında 12 firmaya toplam 632 bin 420 TL, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı kapsamında 3 projeye Bir milyon 261 bin 830 TL, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında, 2012 yılında sadece 1 firmaya 43 bin 979 TL, Tematik Proje Destek Programı kapsamında bir derneğe 115 bin 920 TL, Genel Destek Programı  kapsamında 275 firmaya bir milyon 123 bin 694 TL destek sağlandığını söyledi. Sunumun devamında KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı hakkında bilgi veren Nihat Karademir, Programın Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) Desteği, İş Planı Ödülü olmak üzere 4 alt gruptan oluştuğunu ifade ederek, programın alt gruplarının detaylarını anlattı. Yeni Girişimci Desteği  kapsamında, 84 tanesi kadın girişimciler tarafından olmak üzere toplam 194 işletme kurulduğunu ve bu işletmelere Bir milyon 340 bin TL’ye yakın destek sağlandığını söyleyen Karademir, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programı kapsamında 12 farklı kurum/kuruluş ile yapılan işbirliği sonucu 2009 kişiye eğitim verildiğini ve İŞKUR’un 270 kişilik eğitim programının ise halen devam ettiğini söyledi.

Son olarak Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı hakkında bilgi veren Karademir, KOSGEB Osmaniye Hizmet Merkezi  Müdürlüğü’nün 2003-2012 döneminde desteklenen işletme bazında Türkiye’de 31. sırada, verilen destek miktarı bazında ise 27’nci sırada olduğunu kaydetti.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEKTE ÖNEMLİ

Brifing sunumunun ardından konuşan Vali Dr. Mehmet Oduncu, KOSGEB desteklerinin tanıtımına ve vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek, Osmaniye’de işsizliğin azaltılması yönünde yapılan çalışmalarda KOSGEB desteklerinin önemli bir katkı sağlayabileceğini söyledi. Vali Oduncu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İş-Kur, KOSGEB ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumların ortak bir çalışma yürütmesinin yararlı olacağını ifade ederek, “Kurumlarımızın ve ilgili gerçek kişilerin KOSGEB desteklerinden haberdar olması ve gerçek hedef kitleye ulaşılabilmeleri oldukça önemli. Kurumlarımız arasında bu konuda işbirliğini sağladığımız takdirde, bu desteklerden istifade edecek ailelerin bunlardan mahrum kalmalarını önlemiş olacağımız gibi ilimizdeki işsizlik oranının düşürülmesini de sağlayabiliriz” diye konuştu. İş kurmak isteyenlere finans desteği sağlamanın yanı sıra danışmanlık hizmeti vermenin de önemli olduğunu vurgulayan Vali Oduncu, daha önce uygulanan proje örneklerinin iş kurmak isteyenlere tanıtılmasının, girişimcilerin bakış açısını genişletmek bakımından önemli olduğunu söyledi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye, KOSGEB desteklerinde 27’nci sırada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!