Osmaniye Kent Müzesi çalışmalarında sona geliniyor

featured


OSMANİYE Belediyesi tarafından yapımına başlanılan Kent Müzesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Daha önce sosyal tesis ve düğün salonu olarak kullanılmakta olan binanın Selçuklu mimarisi ile yeniden restore edilerek Kent müzesi haline dönüştürüldüğünü belirten Belediye Başkanı Kadir Kara, çalışmaların %80’inin tamamlandığını söyledi.  Başkan Kara, “Osmaniye Belediyesi olarak bu binayı Kent Müzesi yaparak Osmaniyeli hemşerilerimizin anılarını abideleştirmek ve geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe köprü kurmayı amaçladık.” dedi.
DIŞ CEPHE SELÇUKLU MOTİFLERİ İLE BEZENDİ
Kent Müzesinin dış cephesinin tamamı Selçuklu motifleri ile bezendi. Dış cephedeki ince işçilik isteyen çalışmaların tamamının tamamlandığı kaydedildi. Binanın girişindeki Selçuklu Kartalı motifi ve mukarnaslı taç kapı önünde bir açıklama yapan Başkan Kadir Kara, “Betonarme binanın içerisinde sergilenecek olan objeler ne kadar tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyorsa dış görünüşüne de o kadar tarihi misyon yüklemenin önemine inanıldığımız için, dış cephe Selçuklu tarzında taş kaplama yapılmıştır.” Dedi
ARASTA ÇARŞISI İLE ÖRF ADET VE GELENEKLER YAŞATILACAK
Müzenin girişinden itibaren ziyaretçilerin tarih ve kültürün sentezlendiği bir mekâna girmenin heyecanını yaşayacaklarını belirten Kara, “Unutulmaya yüz tutan veya unutulmuş meslek gruplarının oluşturulduğu Arasta çarşısı ile örf adet ve geleneklerin yaşatıldığı gizemli ve heyecan veren mekanda çok eskilere giderek ‘ben bunları biliyorum’ diyecekler veya ‘ben bunları dedem den, Ninemden duymuştum’ diyecekler. Müzeyi ziyaret edenler ikinci katta ise tarihin kendisi ile buluşacaklar. Osmaniye’nin tarihi panoramik bir şekilde üç boyutlu olarak anlatılacaktır. Ayrıca ikinci katta maketlerle Osmaniye’nin coğrafi yapısı anlatılırken Osmaniye’nin siyasi değerleri de resimlerle anlatılacaktır” diye konuştu.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye Kent Müzesi çalışmalarında sona geliniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!