Osmaniye İşgücü Piyasası Analizi kitabı çıktı

featured

  İbrahim EMÜL

OSMANİYE Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Müdürü Abdulkadir Şahin, Osmaniye İşgücü Piyasası Analizi raporunu kitap haline getirdiklerini söyledi. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Rifat Hisarcıklıoğlu Toplantı Salonu’nda ki basın toplantısında konuşan  Şahin, kitabın 80 il valiliğine gönderildiğini söyledi.
İş-Kur’un en önemli görevlerinden birisinin işsizlikle mücadelede etkin rol oynamak olduğunu belirten Şahin, “Bu kapsamda istihdam artışının sağlanması ve işsizlik sorununun çözülmesi için işgücü piyasasının izlenmesi büyük önem arz etmektedir. Kurumumuz personeli iş ve meslek danışmanlarımız, İstatistikçi Serhat Bulut ve VHKİ Emre Hayat tarafından yapılan bu çalışma ile Osmaniye iline ilişkin genel bilgiler, sosyal ve ekonomik duruma ilişkin veriler, işletmelerin istihdam yapısı ve ihtiyaç duyulan meslekler tespit edilmiştir. Bu sayede Osmaniye ilimizde işsizliğin en alt seviyeye indirilmesi, nitelikli eleman sayısının arttırılması, istenilen nitelik ve becerilere göre mesleki eğitim programlarının düzenlenmesi ve ilimizin ekonomik alanda büyümesi hedeflenmektedir” dedi.
İŞGÜCÜ PİYASASI DİRİLECEK
Abdulkadir Şahin, il genelinde 10 ve daha fazla işçi çalıştıran 645 işyerinde yapılan anket çalışmaları raporunda en ince teferruatına kadar bu piyasayla ilgili bilgiler toplandığını ve ihtiyacı olan herkesin hizmetine sunulduğunu belirtti. Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın da istediği ve desteklediği kitabın, İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları’nın da beklediği önemli bir veri olduğunu vurgulayan Şahin, “Türkiye genelinde 80 ile gönderilen bu kitap sayesinde, işgücü piyasamızın büyümesine ve Osmaniye’nin tanıtımına katkımız da olacaktır” diye konuştu.
Araştırma kapsamında toplanan bilgileri de aktaran Şahin, şunları söyledi: “Osmaniye ilinde gerçekleştirilen İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın sonuçlarını 6 ana başlık altında ve Türkiye genelindeki sonuçlar ile karşılaştırarak incelemek mümkündür. Bu başlıklar; İşyerlerinin dağılımı, Çalışanların dağılımı, İşe giriş-çıkışlar, Açık iş sayıları, Temininde güçlük çekilen meslekler ve Gelecek istihdam beklentisidir. 2012 yılı itibariyle Osmaniye ve Türkiye genelinde en fazla işyeri bulunan ilk 3 sektör; Toptan ve Perakende Ticaret, İmalat ve İnşaat olmakla beraber ağırlıkları değişmektedir. Türkiye geneli bu 3 sektör ağırlık oranı yüzde 50,2 iken, Osmaniye ilinde bu oran yüzde 66,4’tür. Osmaniye’de en fazla işletmeye sahip olan sektör yüzde 33’lük bir oranla Toptan ve Perakende Ticaret iken, Türkiye’de yüzde 21’lik oranla en fazla işyeri İmalat sektöründedir. İkinci sırada ise Osmaniye’de yüzde 20’lik oranla İmalat sektörü gelirken, Türkiye’de yüzde 20’lik oran ile Toptan ve Perakende Ticaret gelmektedir. Üçüncü sırayı Osmaniye’de yüzde 13, Türkiye genelinde ise yüzde 10 ile İnşaat sektörü almaktadır.”
Osmaniye’nin mevcut istihdam dağılımı ile ilgili de bilgiler veren Şahin, “Osmaniye ilinde gerçekleştirilen İşgücü Piyasası Talep Araştırması’ndan elde edilen verilerden bir grubu da görüşülen işyerlerinde mevcut istihdam sayılarıyla ilgilidir. Osmaniye iline özel işgücü piyasası verilerinin azlığı göz önüne alındığında, çalışanların dağılımı hakkındaki bu veriler aslında işgücü piyasasını arz yönünden değerlendirmek açısından da önemlidir. Osmaniye’de araştırma kapsamında gezilen 645 işyerinde toplam 21 bin 586 çalışan istihdam edilmektedir ve erkeklerin istihdam oranı yüzde 81, kadınların ise yüzde 19’dur. İşletme başına düşen ortalama çalışan sayısı ise 33,5 tur. Türkiye genelinde ise 127 bin 656 işyerinde 6 milyon 240 bin 388 kişi istihdam edilmektedir. Türkiye’deki işyerlerinde çalışan kadınların oranı yüzde 25.25 ile işletme başına düşen ortalama çalışan sayısı ise 48,8 ile Osmaniye istatistiklerinin üzerindedir. Tüm sonuçlar değerlendirilirken, Tarım ve Kamu işyerlerinin ve 1-9 arası tüm sektörlerde işyerlerinin araştırma kapsamında olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır” şeklinde konuştu.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye İşgücü Piyasası Analizi kitabı çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!