Osmaniye, evde sağlık hizmetlerinde örnek il oldu

featured

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ankette “aile hekimliği” uygulamasında örnek il olunduğunu söyledi. Evde sağlık hizmetleri ile sadece insanların ayağına kadar tedavi hizmeti götürmekle kalınmadığını belirten Dr. Boz,  ayrıca hastaların ve ailelerinin moral motivasyonlarının da arttırdığını kaydetti.
Osmaniye’nin, evde sağlık hizmetlerinde de en başarılı il olmasının hedeflendiğini kaydeden Boz, evde sağlık hizmetlerinde 59 personelin görevli olduğu kentte, bunun için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, evde sağlık hizmeti uygulamasıyla yatalak hastaların tedavi edilmesi, onların sosyal hayata tutunması için titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.
Halk Sağlığı Müdürü Alper Latif Boz, evde bakım hizmeti ağının genişlediğine dikkat çekerek, “Ülke genelinde ulaşılan 500 bin hastadan 218 binine aktif olarak evde bakım hizmeti sunuluyor. Osmaniye’de ise 3 bin hastaya ulaştık. Bu hastalarımızdan bin 36’sına halen hizmet verilmektedir. İhtiyacı olan herkese bu hizmeti götürmek ve hasta memnuniyetini sağlamak için yoğun çaba harcıyoruz. Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezinin 444 38 33 veya aile hekimlerine başvuru yapılarak hizmetten yararlanılmaktadır. ” dedi.
Vatandaşların evine doktor nezaretinde giden ekiplerin, muayene başta olmak üzere çeşitli sağlık ve rehabilitasyon hizmetleri verdiğini kaydeden Boz, “Bakanlığımızın geçen yıl aile hekimliği uygulamasında örnek il gösterdiği ilimizin evde bakım hizmetinde örnek olmasını hedefliyoruz. Bunun için yoğun çaba harcıyoruz. Evde sağlık hizmetleri, sadece insanların ayağına kadar tedavi hizmeti götürmekle kalmadı, hastaların ve ailelerinin moral motivasyonlarını da arttırdı. Evinde sürekli yatarak tedavisi devam eden hastalarımızın faydalandığı bu uygulamadan, hastalarımızın ve ailelerinin memnun olduklarını gözlemliyoruz. Uygulamada sadece insanların sağlık kontrollerini tedavilerini yapmakla kalmıyoruz. Ev ziyaretleri esnasında hastaların moral ve motivasyonunu artırmak için psikolojik destek de vermektedir. Bu da hastalarımızın yüzünü güldürüyor.” diye bilgi verdi.
Evde bakım hizmetine ağız ve diş taramasının da dahil edildiğini, bu kapsamda hastaların dörtte üçüne bu hizmetin sunulduğunu belirten Boz, tıbbi cihaz toplama kampanyası, evde bakım hizmeti verilen hastaların diğer ihtiyaçlarına yönelik çalışma yapıldığını aktardı. Boz, bu kapsamda kentte Evde Sağlık Derneği kurulduğunu, derneğin, evde sağlık hizmetinden faydalanan hastaların tıbbi malzeme ihtiyaçlarını tespit ettiğini vurgulayarak şöyle dedi: “Hastalarımızı ziyarete eden dernek üyeleri burada hasta yakınlarına hijyen ve beslenme konularında eğitim veriyor. Tespit edilen hastaların medikal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Düzenlenen tıbbi cihaz toplama kampanyası dahilinde hastanelerimizden envanter dışı karyola ve yatakları tamir ettirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye, evde sağlık hizmetlerinde örnek il oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!