Osmaniye Baro Başkanı Tor: Özgürlüklere ihtiyacımız var!

featured

    İbrahim EMÜL
    OSMANİYE Baro Başkanı Av. Hamza Tor, Danıştay 8’nci Dairesince başörtülü avukatlarla ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararına ilişkin yaptığı açıklamasında “Özgürlüklere ihtiyacımız var!” Dedi.
    verilen karar ile bayan avukatların başörtüleriyle mesleki faaliyetlerinin icrasına imkan tanındığını aktaran Başkan Tor, “Hukuk ve demokratik devlet anlayışını benimseyen sistemlerde, özgürlüklerin varlığı ve sürekliliği son derece önemlidir. Kuşkusuz hiçbir özgürlük mutlak ve sınırsız değildir. Özgürlüklerin sınırı ancak ve ancak yasalarla belirlenebilir, kısıtlamalar ancak yasalarla getirilebilir. Konjonktürel yaklaşımlarla fiili durum oluşturularak özgürlüklerin sınırlandırılması sağlanabilirse de, bu nevi uygulamaların hukuki olmadığı ve olamayacağı tarihi süreçlerde ortaya çıkmıştır. Nitekim 28 şubat sürecinde yaşananlar ve yaşatılanlar bugünlerde sorgulanmakta, çoğu müsebbipler pişmanlıklarını gizleyememektedirler.” Dedi.
    Almanya’da olduğu gibi birçok çağdaş ülkede bayan avukatların baroya hiçbir engel olmaksızın kayıtlarını yapabilmekte ve daha da ötesi mesleki faaliyetlerini icra edebilmekte olduğunu belirten Tor, “Ülkemizde ise, din ve vicdan özgürlüğü, avukatlık faaliyetinin mülkiyet hakkı boyutu olmasına ve bu hak ve özgürlüklerin ancak yasayla kısıtlanma zorunluluğuna rağmen; Türkiye Barolar Birliği’nin 27-28 Mayıs 1989 tarihinde Giresun’da yapılan XX. Olağan Genel Kurul Kararıyla Meslek Kurallarının 20. maddesiyle başörtüsü yasağı getirilmiştir. Diğer bir anlatımla anılan özgürlüklere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce ancak bir yasa ile getirilebilecek kısıtlama, idari ve mesleki bir kuruluş olan Türkiye Barolar Birliği’nce getirilmiştir. Hukuk dilinde bu uygulamanın nitelendirilmesi ”fonksiyon gasbı”dır. Bu fonksiyon gasbı ile anılan yasak yıllarca uygulandı. Birçok meslektaşımıza cezalar verildi. Yasağın kapsamı genişletildi. Başörtülü bayan meslektaşlarımız duruşmaların yanı sıra; kimi barolarca kafeterya, kütüphane gibi birimlere de alınmadılar. Adliye dışında icra takiplerinde veya keşiflerde yasak tavizsiz uygulanmaya çalışıldı.” diye konuştu.
Danıştay’ca verilen kararın son derece yerinde, özgürlükçü ve hukuki olduğunu kaydeden Tor şöyle dedi:
    “Kimi mahfillerin, 28 Şubat sürecinde kalan bağnaz refleksleriyle rejim tehlikesi çığırtkanlıkları artık demodedir. El birliği ile temel hak ve özgürlüklere sahip çıkılmalıdır. Yasak alanlar oluşturularak yaşamın insanımıza çekilmez kılınmasından artık vazgeçilmelidir. Özgürlüklere çok ama çok ihtiyacımız var. Karşılıklı olarak kutuplaşmalara girmeden, rejim tehditleri savurmadan, hoşgörüyle ve birbirimizi anlayarak yaşamımızı sürdürebileceğimize artık inanmalıyız. Aksi halde çatışmalar, kutuplaşmalar, yaftalamalar kaçınılmaz hale gelecektir. Çatışmaların, kamplaşmaların, demagojinin ülkemize, insanımıza hiçbir şey kazandırmadığı açıktır. Sorumlu tüm kişi ve kuruluşları demokratik olgunluk ve duyarlılığa davet ediyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye Baro Başkanı Tor: Özgürlüklere ihtiyacımız var!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!