Osmaniye Aile Hekimleri Derneğinden örnek proje

featured

 “Hekimlerimizle sağlıklı gençlik, sağlıklı eğitim” projesi ile gençler eğitilecek

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yusuf Başak, hazırladıkları “Hekimlerimizle sağlıklı gençlik, sağlıklı eğitim” projesi ile gençlere madde bağımlılığı, ergenlik dönemi problemleri, doping ve sağlıksız beslenme gibi konularda eğitimler verileceğini söyledi.
Bir sivil toplum örgütü olarak sosyal projelere her zaman bir ilgilerinin olduğunu belirten Dr. Başak, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) bünyesindeki tüm eylemlerde aktif rol aldıklarını ve Osmaniye’de de sosyal ve eylemsel bir çok organizasyon yaptıklarını söyledi. Dernek olarak bir sosyal proje ile buna resmiyet kazandırmak istediklerini belirten Başak, “İçişleri bakanlığı dernekler dairesi başkanlığının proje başvurularını takip ettik. Yılda bir ve ya 2 kez proje başvurularını açıyorlar, başvurulardan birine müracaat ettik. Müracaat ederken projemizin toplum yararına olmasını gözettik. Sivil toplum örgütü olarak topluma ne verebiliriz düşündük.hekimlerimizle sağlıklı gençlik, sağlıklı eğitim adı altında titiz çalışmalar sonucu bir proje hazırladık.” dedi.
Huzurlu bir gelecek ve sağlıklı bir toplum için çok geç olmadan yardıma ihtiyaç duyan gençlere sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Dr. Yusuf Başak, “Bu sebeple, gençlerimizi madde bağımlılığı, ergenlik dönemi problemleri, doping ve sağlıksız beslenme gibi olgulardan kurtarmak, bilinçli bir gençlik yetiştirerek daha huzurlu ve değerlerine sahip çıkan bir toplum temeli atmak projemizin amacıdır.
Projenin konusu ve hedefleri noktasında da bilgiler aktaran Başak şöyle dedi:  “Osmaniye il merkezindeki dezavantajlı bölgelerde bulunan 10 lisemizdeki öğrencilere ve Osmaniye gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğünün düzenlediği 4 kış kampındaki gençlere yönelik; ergenlikteki bedensel ve ruhsal gelişim, kendini tanıma, Madde bağımlılığı, doping ve dengeli beslenme konularında seminerler vermek projemizin temel konularıdır. Seminerler derneğimize üye hekimler tarafından verilecektir. Eğitim öğretim dönemini kapsayan bir sürede proje süresi belirledik. Hedeflerimiz ise Fiziksel ve psikolojik, maddi ve manevi anlamda sağlıklı gençler yetiştirmek, dolayısıyla huzurlu bir gelecek inşa etmek. Gençlerimizin kendilerini tanımalarını ve gerçekleştirmelerini sağlamak, dolayısıyla özgüvenlerini artırmak. Gençlerimizi yanlış doping kullanımının zararları hakkında bilgilendirmek, dolayısıyla onları sağlıklı spor yollarına teşvik etmek. Gençlerimizi madde bağımlılığına götüren yollar ve yol açtığı felaketler konusunda bilgilendirmek, ve onları bu beladan kurtarmak. Gençlerimizi sağlıklı beslenme konularında bilgilendirmek, böylelikle sağlıklı bireyler yetiştirmek. Seminerler sayesinde hekim-toplum ilişkisini güçlendirmek, toplumsal uyum ve dayanışmayı artırmak. Proje ile ilgili işbirliği yapılacak 2 kurum belirledik. Milli eğitim müdürlüğü ve gençlik spor il müdürlüğü ile protokol imzaladık. Proje sadece derneğimizin yürüttüğü bir proje bu iki kurum prosedür icabı okullarında ders vereceğimiz için protokol yaptığımız kurumlar. Başvurumuz ön değerlendirmeden geçti. İkinci değerlendirmeden de geçti ve kabul gördü.Bu ve buna benzer proje yapmak isteyen arkadaşların bazı dikkat etmesi gereken hususlar var. Projeyi değerlendirirken projenin maliyeti ve  yapılan işler arasında uyumluluk olması önemli. Toplum yararına bir projemi, bunlar önemli. Bizim proje bedelimiz yaklaşık 38 Bin 120 TL Bunun içinde yaklaşık 2 Bin 500 TL demirbaş alımı (laptop,projeksiyon cihazı) yaklaşık 2000 TL afiş broşür el ilanı bedeli. Biz bu projeden derneğimize maddi kaynak sağlarız diye düşündük.bir karar aldık eğitimciler zaten derneğin üyeleri hekimler. Eğitim sonunda eğitimcinin hesabına yatan parayı eğitimci derneğe bağış olarak geri verecek. Böylece yaklaşık 30000 TL civarında derneğimize bağış girişi olacak. Özellikle üye sayısı düşük il dernekleri ve diğer derneklere maddi bir katkı sağlamaktadır. Bu proje aile hekimliği dernekleri arasında alanında bir ilk. Bu proje AHEF in Türkiye ön adı alması İçin Türkiye çapında yapılabilecek bir projedir.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Osmaniye Aile Hekimleri Derneğinden örnek proje

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!