MHP Osmaniye’de yüzde 6.61 oranında oy kaybetti

featured

İbrahim EMÜL

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli memleketi Osmaniye’de 7 Haziran seçimlerinde aldığı 114 Bin 990 çevre oyu ve 598 gümrük olmak üzere toplam 115 bin 588 oy ve yüzde 40.3 oranla Türkiye’de birinci olduğu tek il olmuştu.
 Adalet ve Kalkınma Partisi ise 108 bin 756 çevre oyu ve 3 bin 224 gümrük oyu olmak üzere aldığı toplam 111 bin 980 oy ve yüzde 39.1’lik oranla ikinci sırada yer almıştı.
1 Kasım’da yapılan 26. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre MHP yüzde 33,69 oranında 98 bin 275 oy alırken, AK Parti yüzde 46,73 oranında 136 bin 335 oy alarak Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de de birinci parti oldu. 
MİLLETVEKİLİ İSİMLERİ DEĞİŞMEDİ
Mecliste 4 milletvekiliyle temsil edilen Osmaniye’de geçen seçime göre seçilen isimler ve milletvekilleri sayıları değişmedi. 7 Haziranda yapılan 25. dönem seçimlerinde MHP birinci sıradan Devlet Bahçeli, ikinci sıradan Ruhi Ersoy; AK Parti’de ise birinci sırada Suat Önal ve ikinci sırada Mücahit Durmuşoğlu milletvekili seçilmişti. 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarına göre yine aynı isimler, 26. dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Osmaniye’yi temsil edecekler. 
CHP OSMANİYE’DE OY ORANINI KORUDU HDP OY KAYBETTİ
7 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi çevre ve gümrük oyları olmak üzere yüzde 13.4 oy oranıyla 38 bin 443 oy alırken, bu seçimde ise yüzde 13.6 oranla 39 bin 688 oy alarak oy oranını korudu. 7 Hazirandan Halkların Demokratik Partisi ise yüzde 4.21 oy oranıyla 12 bin 46 oy alırken, bu seçimde yüzde 2.9 oranla 8 bin 454 oy  aldı. 
Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de yüzde 6.61’lİk oranda bir oy kaybetmesi partililerde şok etkisi yarattı. Parti, 7 Haziran’da 15 bin 588 oy alırken 1 Kasım seçimlerinde 98 Bin 275 oya geriledi. Türkiye genelinde yaşadığı düşüş Osmaniye’de de görüldü. Vatandaşlar ise bununun nedeninin Devlet Bahçeli’nin 7 Hazarin seçimleri sonrasında koalisyon görüşmelerindeki tavrına ve parti içerisindeki bazı isimlerin aday gösterilmemesine bağladı. Kısacası MHP’nin Osmaniye’deki düşüşü Türkiye siyaseti ile alakalı olarak gösterildi. Seçimlere giderken partililer yoğun çalışmasına rağmen düşüncelerini halka tam anlamıyla anlatamaması oldu. Bunlardan, her şeye ‘Hayır’ diyor düşüncesinin yıkılamaması, seçim hükümetinin kurulamamasının nedeni olarak gösterilmesi ve partinin önemli isimlerinin neden aday gösterilmediğinin izah edilememesi de oy kaybına neden olan başlıca sebepler olarak gösterildi. 
‘ANLAŞAMAYACAKLAR’ DÜŞÜNCESİ AK PARTİ’YE YÖNELTTİ
Ak Parti’nin 7 Haziran seçimlerine göre çalışmalarını koordineli ve daha bilinçli yürütmesi oy oranının artmasında büyük etkisi oldu. Partide oy oranının artacağını beklenirken bu kadar farklı olması da büyük sevince neden oldu.  Ayrıca Seçimde “Tek başına mı, koalisyon mu?” sorusu etkileyici ve belirleyici oldu. Muhalefetin koalisyonda anlaşamaması, 1 Kasım’da benzer bir tablo çıksa yine anlaşamayacaklar düşüncesi ile Ak Parti’ye yöneliş olduğu ve ayrıca, oy oranı küçük partilerin Ak Parti’ye yönelmesi seçimlerde genelde diğerleri bölümü yüzde 6-7 olurken bu seçimde yüzde 3’ün altında kaldığının görülmesi de küçük partilerden ak partiye oy kaydığının işareti olarak gösterildi.  Ak Parti açısından vatandaşı yakından ilgilendiren vaatlerinde seçmende olumlu etki yaptı. 
CHP OYLARINI KORUDU
CHP ise Osmaniye’de oy oranını 7 Haziran seçimlerine göre artan 0.2’lik bir oranlık artışla oyunu korudu. Partililerin ve adayların seçim çevresinde yoğun çalışmasına rağmen oy oranının değişmemesi de partilileri hayal kırıklığına uğrattı. HDP’nin ise 1.31 oranındaki oy kaybının 7 Haziran’da partiye verilen emanet oyların yeniden Ak Parti ve diğer partilere gitmesine bağladılar.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MHP Osmaniye’de yüzde 6.61 oranında oy kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!