Kirli paspas başlığının temizlenmesi!…

featured

 Paspas, zemin temizliğinde kullanılan temizlik aracıdır. Konforlu ve sağlıklı bir ortam için zemin temizliği doğru yapılması gerekir. Paspas suyunun içerisine ne kadar dezenfekte edici ürün de koysanız eğer paspas başlığınız yeteri kadar temiz değilse evinizi kir ve bakterilerden uzaklaştıramazsınız ve dahası evinizin içerisinde dolaşmasına sebep olabilirsiniz.

Paspas başlığı temizleme işlemi ideal olarak her temizlik sonrası yapılması gerekir. Bu sayede paspasta koku, kir ve bakteri oluşumu önlenmiş olur. Eğer kapsamlı bir temizlik için vaktiniz çok yoksa her kullanımdan sonra paspas başlığını temiz akan su altında güzelce temizleyin ve tüm suyunu sıkarak kurumaya bırakın.

q08d4 1694613015 7448 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

Paspaslar, başlık malzemesine göre çıkarılabilir ve sabit olmak üzere ikiye ayrılır. Başlığı da kendi içinde sünger, pamuklu ya da mikrofiber başlık olmak üzere 3’e ayrılır.

Sünger paspas başlıkları, polimerden yapılmış sentetik ya da selülozdan yapılmış doğal sünger paspas olarak çeşitleri bulunur. Sentetik süngerden yapılanlar en yaygın ve en dayanıklı olan paspas başlığıdır. Sünger paspas başlıkları çoğunlukla paspas sapına sabittir. Çıkarılamadığı için sünger paspas başlıkları çamaşır makinesinde yıkanamaz ve bu yüzden lavaboda ya da paspas kovasında temizlenmesi gerekir.

4cQ1U 1694613039 7136 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

Pamuklu paspas başlıkları, ahşap ve laminat zeminler için en iyi sonucu veren başlıklardan bir tanesidir. Çizik oluşturmaz ve emicilik gücü yüksektir. Pamuklu paspas başlıkları genelde çıkarılabilir şekilde olduğu için çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilir.

7miho 1694613062 9292 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

Mikrofiber paspas başlıkları, bakteri, küf ve mantara karşı dayanıklıdır. Diğer başlıklara oranla daha hafif ve uzun ömürlüdür. Mikrofiber paspas başlıkları çıkarılabilir olduğu için paspas başlığını temizleme işlemini çamaşır makinesinde yapabilirsiniz.

S8gHj 1694613080 9732 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

Peki, paspas başlığı temizleme işlemi nasıl yapılır? İşte paspas başlığı temizleme işlemine ait bilmeniz gereken tüm detaylar…

PASPAS BAŞLIĞI NASIL TEMİZLENİR

Her Kullanımdan Sonra Temizleyin


LV0G5 1694613104 14 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

  • Ev temizliğinin son aşamasından biri olan paspas işlemi bittikten sonra elinize bir eldiven giyin ve akan su altında sabit paspas başlığını temizleyin. Temiz su dolu bir kova içerisinde en az 3 dakika bekletin. Ardından paspas başlığını fazla suyundan arındırmak için mümkün olduğunca sıkın. Bu işlemi dilerseniz paspas kovası içerisinde yer alan sıkma aparatı ile de yapabilirsiniz.
  • Çıkarılabilir paspas başlığı temizlemek için ise çamaşır makinesi kullanabilirsiniz. Pamuklu ya da mikrofiber başlıklar için aynı türden temizlik bezlerini bir arada yıkayabilirsiniz.
  • Yıkanan paspas başlığını kuruması için iyi havalandırılan bir alana dik şekilde koyun ve kurumaya bırakın.

Paspas Başlığını Derinlemesine Temizleyin


jV8U0 1694613123 0559 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

  • Paspas başlığını derinlemesine temizlemek için bir kova içerisine sıcak su doldurun ve içerisine çok amaçlı temizleyici dökün. Burada su ve temizlik ürünü oranı oldukça önemlidir. Bunun için temizlik ürününün kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.
  • Hazırladığınız temizleme solüsyonu içerisine paspas başlığını batırın ve en az on dakika bu şekilde bırakın. Bu süre zarfında paspas başlığındaki birikmiş kirler çözünecek ve akmaya başlayacaktır.
  • Süre sonunda temizleme solüsyonunu dökün ve kovanın içerisini ılık su ile doldurun. Paspas başlığını bu ılık su içerisine koyun ve durulamaya çalışın.

Paspas Başlığını Sterilize Edin


Hy0QW 1694613140 5744 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

  • Paspas başlığı temizleme işleminde sırada sterilize etme aşaması var. Bir kova içerisinde iki bardak sirke ve iki bardak sıcak su ekleyin. Paspas başlığınızı bu karışım içerisinde 10 dakika bekletin ve her yerinin ıslandığına emin olun.
  • İyice ıslanan ve steril olan paspas başlığınızı kovadan çıkarın ve dezenfektan solüsyonunu dökün. Kovayı ılık su ile doldurup paspas kafasını bu suda güzelce durulayın.
  • Paspas başlığını iyice sıkın ve iyi havalandırılan bir alana dik olarak kuruması için koyun.

PASPAS BAŞLIKLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER


t9Oqo 1694613157 6929 - Kirli paspas başlığının temizlenmesi!...

Sünger paspas başlıkları, şekilleri bozulmaması için daima kafası yukarı bakacak şekilde muhafaza edilmelidir. Paspasın süngeri kokmaya ve rengi bozulmaya başlaması değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Genel olarak kullanım sıklığına bağlı olarak en az 2 ay en çok 6 ay içerisinde mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Pamuklu paspas başlıkları, pamuk liflerinin kalitesine bağlı olarak bir yıla kadar kullanılabilmektedir. Pamuklu paspas başlıklarını muhafaza etmeden önce iyice kurutulması gerekir.

Mikrofiber paspas başlıkları, 200 kullanıma kadar ilk günkü performansıyla çalışmaktadır.  İyi havalandırılmış bir alanda dik şekilde muhafaza edilebilir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kirli paspas başlığının temizlenmesi!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!