Kaya Levreğindeki mucize!…

featured

  Balıkçılar tarafından (‘minekop’, ‘eşkina’ ve ‘mavroşgil’ ve kaya levreği )olarak adlandırılan bu balıkların kafalarında bulunan beyaz taşların, un kıvamına gelecek kadar dövüldükten sonra limonla karıştırılıp 2 gün buzdolabında bekletildikten sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ile içildiğinde böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olduğuna inanılıyor.

baligin kafasindan cikarilan eskina tasi 10 tl ye satiliyor - Kaya Levreğindeki mucize!...

Bu taşlarla hazırlanan ilaç ile böbrek taşı rahatsızlığı bulunan hastalara şifa kaynağı oluyor. Torbalı’daki Erol Balıkçılık’ın işletmecisi Turgut Öztaş, “Bu taş hemen hemen her balıkta bulunuyor ama asıl makbul olanı kaya levreği adlı balıkta mevcut.

İlaçlar, balıkların beyninden çıkardığımız 5 taştan yapılıyor. Halis zeytinyağı, soda ve limon karışımıyla yapılan ilaç, bir gün ayazda beklettikten sonra hazırlıyor. Bu ilaçla böbrek taşı tamamen yok oluyor. Lazer ile kırılan taş yeniden çıkabiliyor ama bu ilaçla tamamen yok oluyor” iddiasında bulundu.

tas balik - Kaya Levreğindeki mucize!...

Kafasında şifalı taş olduğuna inanılan eşkina balıkları, böbrek taşı sıkıntısı olan hastalar tarafından araştırılıyor. Peki eşkina balık taşı nedir, ne işe yarar, nasıl hazırlanır? İşte detaylar..

balik kafa tasi 6267 - Kaya Levreğindeki mucize!...

Nadiren avlanan balık türü olan eşkiba balığının başının iki yanında bulunan taşlar, böbrek hastalarına iyi geldiği iddiasıyla balıkçılar tarafından çıkarılıp satışa sunuluyor.

Böbrek taşını düşürmeyi hızlandırdığı öne sürülen, tanesi 3 TL’den satılan taşlara vatandaşlar talep gösteriyor.

Sert bir yapıya sahip olan bu taşlar otolit adı ile bilinmektedir. Otolitler, birçok balıkta bulunur ve en çok eşkina balığı ile gündeme gelir.

Peki böbrek ve safra kesesi hastalarına iyi gelen eşkina balık taşı nasıl hazırlanır? İşte bilmeniz gerekenler..

eskina dogal balik tasi 14 adet - Kaya Levreğindeki mucize!...

EŞKİNA BALIK TAŞI NEDİR?

Eşkina taşı Akdeniz, Marmara ve Ege denizinde kıyıda kayalık kısımlarda yaşayan genelde olta ve zıpkın balıkçılığıyla avlanan eşkina balığının kafa kısmının sağ ve sol tarafında bulunur. Mermer görünümünde beyaz renkli sert bir mineraldir.

Eşkina balığının baş bölümünde bulunan otolit taşlarının ebatları, balığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu taşlar kolayca çıkarılabilir ve sağlık açısından alternatif tıp alanında kullanılır.

eskina baligi tasi faydalari bobrek tasina cozum - Kaya Levreğindeki mucize!...

EŞKİNA TAŞININ FAYDALARI NELERDİR?

Böbrek taşları birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Ağrı ve sancı hissi oluşturan böbrek taşlarından bir nebze kurtulmanın bir doğal yolu da eşkina balığı taşını tüketmek oluyor. Eşkina balığı taşını kullanan ve böbrek taşı şikayeti olan kişilerin yorumlarına göre; bu taşın böbrek taşını eritti bilinmektedir. Eşkina balığı taşı safra kesesi rahatsızlıklarında da önerilen bir besin maddesidir. Eğer safra kesesinde bir taş oluşumu tanısı yapıldıysa, eşkina taşı ile bu taşın etkilerini azaltabilirsiniz.

62e539f43ec25165918974878 - Kaya Levreğindeki mucize!...

EŞKİNA BALIĞI TAŞI NASIL TÜKETİLİR?

Malzemeler:
Yarım limon 4 adet eşkina balığı taşı Cam kavanoz

Hazırlanışı:
4 adet eşkina balığı taşını bir havanda iyi şekilde ezmelisiniz. Tamamen ezildiğinden emin olduğunuzda cam kavanoza alabilirsiniz. Cam kavanoza aktardığınız eşkina balığı taşının üzerine yarım limon suyu ekleyin. Kavanoz içindeki malzemeleri karıştırın ve kapağını kapatın. Kapağı kapalı olan kavanozu 1 gece buzdolabında bekletin ve kullanmak için ertesi sabahı bekleyin.

Uygulama:
Eşkina balığı taşının yararlarını bedeninizde hissetmek için 3 günde 1 olacak şekilde bu karışımı tüketmelisiniz. Sabah uyandığınızda geceden hazırladığınız eşkina balığı taşı karışımını 1 büyük bardak su ile beraber içiniz. Her kullanım günü arasında 3 gün mola vermeyi unutmayınız.

NOT: Kullandıktan Sonra Lütfen Yorumlarınızı iletiniz!.

Hazırlayan :Ali ÇAKAR

 

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kaya Levreğindeki mucize!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!