Kahraman: Osmaniye’de okul dönüşümleri kördüğüm

featured

  İbrahim EMÜL

EĞİTİMCİLER Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, 1 Haziran’da okul kayıtlarının başladığını ancak 4+4+4 eğitim sistemi kapsamındaki okul dönüşüm işlerinin tamamlanmadığı gibi adeta kördüğüme döndüğünü ifade etti. 
‘KAFA KARIŞIKLIĞINA SEBEP OLACAK TAVIRLARDAN UZAKLAŞILMALI’
Bu konuda kafa karışıklığının devam ettiğini ve çözüme kavuşturulmayan bu durumun söz konusu olduğunu belirten Kahraman, “En önemli iki mağdur kitlesi başında elbette ki öğretmenler gelmektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında nerede, hangi okulda, nasıl çalışacakları ve ne tür mağduriyetlerle karşılaşacakları konusunda taşımış oldukları kaygılar artık dayanılmaz noktaya gelmiş ve birçok öğretmen arkadaşımızın çalışma azmi ve şevki bu belirsizlik karşısında olumsuz yönde etkilenmiştir. Sınıfta ders anlatırken  bu belirsiz ve endişeli ruh haliyle bir öğretmenden başarılı bir performans beklemek için, öğretmenin duygulardan yoksun bir robot olması gerekmektedir. Öğretmenlik mesleği moral ve motivasyon ile eş orantılıdır. Osmaniye’de eğitimde kalitenin artması isteniyorsa eğer, birinci öncelik olarak eğitim çalışanları açısından kafa karışıklığına sebep olacak tavır ve yaklaşımlardan uzaklaşılmalı, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu artırıcı faaliyet yapılmalıdır. Bir diğer mağdur kitlesi de hizmet alan konumundaki veliler. Osmaniye sokaklarında karşılaştığınız velilere şöyle bir soru sorun. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında çocuğunuz hangi okulda eğitim görecek? Alacağınız cevap bilmiyorum olacaktır. Maalesef velilerimiz çocuğunun önümüzdeki eğitim öğretim yılında hangi okulda hangi şartlarda eğitim göreceğini bilmeden yeni bir kayıt dönemine girmiş durumdalar. Çocuğunun okuyacağı okula göre ev kiralayan velilerin bile bulunduğu Osmaniye’de veliler büyük bir çıkmazın ve kafa karışıklığının içerisindeler.” Dedi. 
BU SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI
Osmaniye’nin Milli Eğitiminden sorumlu yöneticilerin okul dönüşümlerinde de sınıfta kaldığını ve eğitim çalışanları ile Osmaniyelileri kafa karışıklığına ittiğini söyleyen Kahraman şöyle dedi: “Şeffaflıktan uzak, sorun ve sıkıntıların sürekli ötelendiği bu yönetim tarzı Osmaniye’ye yakışmamakta ve Osmaniye eğitimini sistematik olarak geriye götürmektedir.
Yapılan bu türden yönetimsel hatalar ilimizde okullaşma adına atılan olumlu çalışmaları ve gelişmeleri gölgede bırakmaktadır. Eğitim Bir-Sen Osmaniye şubesi olarak öğretmen ve velilerimizin sesi olmaya çalışıyor ve yöneticileri bir kez daha uyarmayı kendimize görev biliyoruz. Bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalı ve kafalardaki karışıklıklar giderilerek öğretmenlerin motivasyonlarını artırıcı çalışmalara imza atılmalıdır. Aksi takdirde Osmaniye eğitiminde bu geriye gidişin faturası tüm topluma ağır bedeller ödetecektir.”
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kahraman: Osmaniye’de okul dönüşümleri kördüğüm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!