İtalya göçü durdurmak için Erdoğan ile görüşecek!…

featured

        Orta Akdeniz hattından İtalya’ya ulaşan göçmen sayısının bu yıl geçen yılın yaklaşık iki katına çıkması üzerine Roma yönetimi ‘yasa dışı göçle mücadele’ amaçlı yeni bir tedbir paketini onayladı. Bakanlar Kurulu’nun 18 Eylül Pazartesi akşamı kabul ettiği paketle, ülkeye ‘düzensiz yollarla’ gelen mültecilerin geri gönderme merkezlerinde tutulma süresinin altı aydan 18 aya çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca ordunun desteğiyle, seyrek nüfuslu yerlerde yeni geri gönderme merkezleri kurulması planlanıyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Balkanlar rotası üzerinden mülteci gelişini durdurmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini açıkladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD’nin New York kentine giden Dışişleri Bakanı Tajani, burada İtalyan gazetecilere gündemle ilgili açıklamalar yaptı. İtalya basınındaki alıntılara göre, Bakan Tajani, “Balkan rotasını bloke etmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Dışişleri Bakanı ile görüşeceğiz. Etraflı bir vizyona ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu. Basına göre, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin New York’ta Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor.

‘ORTAK EYLEME GEÇİLMEZSE GÖÇ DALGASI DAHA DA ARTACAK’

Başbakan Meloni geçen hafta sonunda İtalya’nın Lampedusa adasını ziyaretinde, göç meselesine BM’nin daha fazla dahil olmasının elzem olduğunu söylemişti. Dışişleri Bakanı Tajani de Afrika’dan mülteci gelişlerine yalnızca İtalya ve Avrupa Birliği (AB) tarafından çözüm getirilemeyeceğini söyledi ve “BM’nin de dahli gerekiyor” dedi. Tajani, ortak eyleme geçilmezse ‘göç dalgasının’ daha da artacağını belirtti.

AB Sınır Güvenliği Örgütü Frontex’in verilerine göre, Avrupa’ya yönelik göç açısından en aktif güzergahlar arasında ilk sırada Kuzey Afrika’dan İtalya’ya uzanan Orta Akdeniz rotası, ikinci sırada da Batı Balkanlar rotası geliyor. Bu yılın ilk yarısında Orta Akdeniz hattından Avrupa’ya ulaşanlar arasında en fazla Fildişi Sahili, Mısır ve Gine vatandaşları bulunuyor. Batı Balkan rotasını ise ağırlıkla Suriye, Afganistan ve Türkiye vatandaşları kullanıyor.

Faşist İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisi lideri Başbakanı Giorgia Meloni ve koalisyon ortakları, geçen yılki genel seçimler öncesinde ‘düzensiz göçü’ durdurma vaadinde bulunmuştu. Resmi verilere göre bu yıl içinde ülkeye ulaşan göçmen sayısı geçen yılın neredeyse iki katına çıktı. İtalya’ya deniz yoluyla ulaşan mülteci sayısı 1 Ocak-18 Eylül 2023 tarihleri arasında 129 bini geçti. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 68 bindi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtalya göçü durdurmak için Erdoğan ile görüşecek!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!