Financial Times: Erdoğan yeni planı beğenmedi!…

featured

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

G20 Liderler Zirvesi’nden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, Hindistan’daki zirve sonrası uçakta gazetecilerin sorusu üzerine, Çin’in kuşak ve yol projesini hatırlatarak konuda yol alındığını ve Marmaray da dahil o planın içinde olduğunu vurgulamıştı. Erdoğan, Hindistan Başbakanı’nın gündeme getirdiği yeni yol hattı ile ilgili olarak, “Biz şunu diyoruz, Türkiyesiz bir koridor olmaz. Türkiye, önemli bir üretim ve ticaret üssü. Doğudan batıya trafik için en uygun hat Türkiye üzerinden geçmek durumunda.” demişti.

G20 Liderler Zirvesi’nde gündeme gelen ve kabul edilen Hindistan-Orta Doğu ticaret koridoru planı ile ilgili dikkat çekici bir haber İngiliz Financial Times gazetesinden geldi.

Gazete, Türkiye’nin by-pass edildiği bu ticaret koridoruna karşı bir alternatif oluşturulması için Ankara’nın baskı yapmayı planladığını yazdı. Gazete, “Ankara, Asya’dan Avrupa’ya malların götürülmesi için geleneksel rolünü benimsemeyi amaçlıyor. Türkiye, bu ay yapılan G20 Zirvesi’nde kabul edilen Hindistan-Orta Doğu ticaret koridoruna bir alternatif oluşturmak için yoğun müzakere içinde.” ifadelerine yer verdi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu planı beğenmediği belirtildi. Yeni planda Hindistan’dan gönderilen ürünler eskiden olduğu gibi Bağdat ve Türkiye üzerinden gönderilmeyecek, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail üzerinden Avrupa pazarlarına iletilecek. Bu koridorun oluşturulmasını destekleyen ABD ve AB’nin Çin’in bölgedeki etkisini azaltmak olduğu da kaydedildi.

ycihM 1694934879 1471 - Financial Times: Erdoğan yeni planı beğenmedi!...

HAKAN FİDAN AÇIKLAMA YAPTI

Financial Times’a konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Fidan, “Uzmanların, Hindistan-Orta Doğu koridorunun mantıklı ve etkili olduğuna dair şüpheleri var. Jeostratejik endişeler daha fazla. Bir ticaret rotası sadece ticaret anlamına gelmez. Aynı zamanda jeostratejik bir rekabetin de yansımasıdır.” dedi. Fidan ayrıca Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle yoğun müzakereler içinde olduğunu ve alternatif bir yol hattı oluşturmak için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

ALTERNATİF PLANIN DETAYLARI

Bu yeni 17 milyar dolarlık planda taşımacılık Irak’ın Büyük Faw Limanı’ndan başlayarak Irak’ın 10 bölgesinden geçerek Türkiye’ye ulaşacak. Bağdat yönetiminin paylaştığı görüntülerde bu planda 1200 kilometrelik hızlı tren hattı döşenecek ve üç aşamada bu süreç tamamlanacak. Projenin 2050’de tamamlanması bekleniyor.

iDkjI 1694934241 1217 - Financial Times: Erdoğan yeni planı beğenmedi!...

Fakat Financial Times’a konuşan uzmanlar, bu projede finansal olarak ve güvenlik açısından bazı sıkıntılar olabileceğini belirtti. Uzmanlar, Türkiye’nin ekonomik durumunun bu projeyi kaldırmaya yetecek kadar olmayabileceğini söylerken, Irak’taki güvenlik sorunlarının da sıkıntı yaratabileceğine dikkati çekti. Irak, kötü altyapı, zayıf hükümet ve siyasi belirsizlikle birlikte maddi sıkıntılar da yaşayan bir ülke olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, G20 Zirvesi’nde gündeme gelen Hindistan-Orta Doğu koridorunun da hayata geçmesinin onlarca yıl sürebileceğine dikkat çekti.

Financial Times’taki haberde, “Türkiye; ABD, AB, Rusya ve Çin ile sağlam ilişkiler kurarak doğu ile batı arasında stratejik bir hat kuruyor. Bu yaklaşım zaman zaman batı ile gerilime sebep oluyor. Bu hafta Rusya-Ukrayna savaşından dolayı bazı Türk şirketlerine yaptırım uygulandı.” denildi.

uHQPZ 1694934883 1132 - Financial Times: Erdoğan yeni planı beğenmedi!...

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Financial Times: Erdoğan yeni planı beğenmedi!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!