Emekli Vali Hüseyin Önal: Osmaniye tarihi bilinmeli

featured

OSMANİYELİ olan emekli Yozgat Valisi  Hüseyin Önal, Türk Kızılayı Osmaniye Şubesini ziyaretinde yerel tarihin bilinmesinin her Osmaniyeli için önemli olduğunu belirtti. Önal, ABD’li tarihçi Justin McCarthy’nin yazdığı “Ölüm ve Sürgün” adlı kitabı Şube Başkanı İsmet İpek’e hediye etti.
Dünyaca ünlü ABD’li yazar McCarthy’nin Osmanlı Müslümanlarının etnik kıyımını anlatan kitabında işgal yıllarında Kilikya Valisi iken Osmaniye’ye de gelen Fransız Vali Albay Bremond’un yaptıklarının tarihi hafızalardan silinmemesi gerektiğini söyledi.
Fransız Albay Bremond’un eski adı Kilikya olan Çukurova’da halka yaptıklarının McCarthy’nin kitabında da yer aldığını söyleyen Emekli Vali Hüseyin Önal, “Yerel tarih bilgisi önemlidir. Osmaniye’yi sevmek için Osmaniye’nin tarihinin bilinmesi, bu bilgilerin de bilimsel olması gerekir. Osmanlı Devletinin son asrında yaşanan acıları anlatan en iyi yabancı yazarlardan biri de Justin Mc Carthy’dir. TTK tarafından yayınlanan ‘Ölüm ve Sürgün’ kitabında McCarthy 1. Dünya savaşına ve milli mücadele yıllarına ait acıları bir belgesel gerçekliği içinde vermiştir.” dedi.
FRANSIZLAR HALKI SOYDU
Vali Önal, ünlü yazar McCarthy’nin kitabında, Kilikya’nın anlatıldığı 227. sayfasında Adana Valisi Bremond ile ilgili dikkat çekici bilgiler verildiğini söyleyerek şöyle dedi:
“McCarthy diyor ki; Kilikya’daki Fransız subayların amacının Albay Bremond örneğinde olduğu gibi baskınlar yaparak ve yerli halkın mallarına el koyarak şahsi zenginliklerini artırmak olduğu iddia ediliyordu. Daha da vahim olarak Fransızların komutasında çok az Fransız asker vardı. Bu nedenle Kilikya’ya çıkartılan Fransız askerlerinin pek çoğu gerçekte kolonilerden devşirilmişlerdi veya Ermeni birlikleriydiler ve bu Ermeni birlikleri sadece görünürde Fransız subayların kontrolündeydiler. Kilikya’daki Fransız istilasının ilk temsilcileri Ermeni lejyonu taburları oldu. McCarthy’nin bu tespitinde Magosa’dan 20 Ekim 1920 tarihinde yazdığı mektubunda Eyres’in Albay Bremond’u ağır suçlarla itham etmesi kaynak gösteriliyor. Bu ithamların Fransız karşıtlığı önyargısıyla yazıldığı iddia edilebileceğini de belirten McCarthy devam ediyor; “Ancak daha sonraki İngiliz raporları Eyres’in analizini tekrarlamışlardır.”

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli Vali Hüseyin Önal: Osmaniye tarihi bilinmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!