DASK Fay Hatları TIR’ı Osmaniye’de

featured

Öğrenciler Deprem TIR’ında uygulamalı eğitim gördü

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

DOĞAL Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), Türk Kızılay’ı işbirliğiyle Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma (TLT) projesi kapsamında hayata geçirilen DASK Fay Hatları TIR’ı Osmaniye’de deprem eğitimi verdi. Yaklaşış iki aydır Türkiye’nin birinci ve ikinci derece deprem bölgelerini dolaşan ve son durağı Osmaniye olan Deprem TIR’ında 5 gün  süreyle uygulamalı eğitim verilecek.
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi Eğitmeni Rüya Seyhan, Belediye Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde, ‘Depremden korunma yöntemleri ve zorunlu deprem sigortasının önemi’ hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.
DASK, Kızılay ve Kandilli Rasathanesi işbirliği ile 33 günde 35 bin kişiye eğitim verileceğini belirten Seyhan, yaklaşık bir haftalık süre içerisinde Osmaniye’deki kamu görevlilerine, öğrencilere ve halka depremi, depremden korunma yolların ve zorunlu deprem sigortasının anlatılacağını söyledi.
Seyhan, “Deprem eğitimlerine katılanlar Fay Hatları TIR’ındaki simülasyon sistemi sayesinde deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme fırsatı yakalayacaklar.” dedi.
Depremin yer kabuğu plakalarının ani olarak ortaya çıkan titreşimleri ile meydana gelen sarsıntı olduğunu ifade eden Seyhan, Türkiye’deki deprem bölgelerine bakıldı zaman Osmaniye’nin birinci derecede deprem bölgesi olduğunu ifade etti.
Osmaniye’de bugüne kadar 4 ve üzerinde depremlerin meydana geldiğini aktaran Seyhan, depreme hazırlık olarak öncelikle evlerin depreme dayanıklılığının kontrol ettirilmesi gerektiğini, sağlam değilse dayanıklı hale getirtilerek eşyaların sabitlenmesinin önemini vurguladı. Rüya Seyhan, “Deprem anında eşyalar sabit olmadığı zaman ağır yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle ağır mobilyalar duvara sabitlenmelidir. Ayrıca elektrikli cihazları da sabitlemeliyiz. Deprem sonrası doğalgaz kaçağı, tüp hortumlarının çıkma ihtimaline karşı da mum veya çakmak türü ateş yakılmamalıdır” Dedi.
Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na gelen Deprem TIR’ında Afete hazırlık eğitmeni Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmeni Jeoloji Mühendisi Derya Aydın tarafından öğrencilere uygulamalı deprem eğitimi verildi. Deprem TIR’ında öğrencilere meydana gelebilecek deprem esnasında neler yapmaları konusunda masa ve sıra altlarında tatbiki olarak bilgiler verildi. Deprem TIR’ında kurulan sistemde deprem anı sarsıntısı karşısında öğrenciler 7.4 şiddetinde gerçek deprem oluyormuş gibi heyecan yaşadı. Eğitimlere, Cevdetiye Konaklama tesislerinde kalan Suriyeli öğrenciler de guruplar halinde katıldı.
Türk Kızılay’ı Osmaniye Şube Başkanı İsmet İpek ise deprem eğitimlerine katılan öğrenci ve vatandaşlarımıza bizlerde dernek olarak afet sonrası kalınan çadır, kan bağışı kampanyası ve tarihi Kızılay fotoğrafları sergisi ile etkinliğe katkıda bulunduklarını söyledi. 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK Fay Hatları TIR’ı Osmaniye’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!