Baro Başkanları Osmaniye’de Özgecan için yürüdü

featured

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

TÜRKİYE’nin 5 Kadın Baro Başkanı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile Osmaniye Barosu , Osmaniye Kadın Platformu Derneği tarafından organize edilen ve ‘Özgecan Aslan’ yürüyüşünde bir araya geldi.
Kadınlara uygulanan şiddeti kınamak için Dr. Ahmet Alkan Caddesi Eski belediye binası önünde toplanan gurup ellerinde  ‘Kadın Erkek El ele Şiddet Güle Güle’, ‘Haklı Şiddet Yoktur’, Kadın Umuttur’ Kadına Şiddete Hayır’ yazılı pankartlar ile  Eski Hükümet Binası önünde bulunulan Atatürk Heykeline kadar yürüdüler.
Atatürk Anıtı önünde yapılan saygı duruşunun ardından katılımcılar tarafından okunan İstiklal Marşın’dan sonra Atatürk Anıtı’na Osmaniye Baro Başkanı Av. Dilem Aksoy tarafından çelen sunuldu.
Osmaniye Barosu adına  basın Açıklaması yapan Başkan Aksoy, Osmaniyeli kadın ve erkekler olarak bu şiddete taraf olmamak adına ve Atatürk’ün ve onun getirdiği Cumhuriyetin tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacakları güne kadar mücadelerinin süreceğini söyledi. Av. Dilem Aksoy,”Osmaniye’de 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz kadınlar günü yürüyüşüne ‘kadının demokrasi yürüyüşü adını vermemiz Özgecanımızı kaybetmeden hemen önceydi.Ülkede yaşanan onca olumsuzluklara rağmen biz Türkiye’nin 6 kadın baro başkanı burada Osmaniye’ li kadınlarımızın ev sahipliğinde bir araya gelip tüm ülkeye bir mesaj vermek istedik;birlik ,beraberlik ve umut tu bu mesajın adı.Bu gün hep beraber kadınlar için eşitlik,özgürlük ,demokrasi taleplerimizi dile getirip bir farkındalık ortaya koymaktı asıl hedefimiz. Ancak bu gün geldiğimiz bu noktada Özgecanımıza ithaf ettiğimiz yürüyüşümüzün ardından biz kadınlar tüm insanların en doğal hakkı olan sadece yaşama hakkımızı istemek zorunda bırakıldık.” dedi
Anadolu kadınları olarak  Anadolu’da kurtuluş mücadelesi vermiş,Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınları olduklarını belirten Av. Aksoy,”Biz Türk Kadınlarını bu noktaya getiren bu ayıba bir son vermek adına yetkililere seslenerek ;kadına yönelik bu şiddetin önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yineliyoruz.Ancak bu önlemlerden kastımız sadece mevzuat değişikliği gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda oluşacak toplum bilincidir. Kadını eve kapatarak hiçbir erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetlerden vazgeçilerek kadın üzerinden yapılan tartışmalardan,kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından, artık vazgeçilmelidir.Olur olmadık kimselerin kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları suça eğilimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir.”
Millet olarak yaşanan son acı olayların şiddetin topluma yayıldığını ifade eden Av. Aksoy,”Yaşadığımız acılar bize açıkça göstermektedir ki ne yazık ki bu şiddet toplumun her alanına yayılmış durumdadır. Daha Özgecaıı ‘in acısı dinmeden yitirdiğimiz Genç üniversiteli kardeşimiz Fırat bütün ülkemizi yasa boğmuştur.Bu bağlamda biz inanıyoruz ki ülkemiz aydınlıklara yine biz kadınların birlik ve beraberlik içerisinde vereceği mücadele ile çıkacaktır. Bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur.Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Biz Osmaniye Barosu , Osmaniye Kadın Platformu Demeği ve Tüm Osmaniyeli kadın ve erkekler olarak bu şiddete taraf olmamak adına ve Atatürk’ün ve onun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.
Özgecan Yürüşüne Osmaniye Vali Yardımcısı Osmaniye Vali Yardımcısı Alperen Yılmaz ,Belediye Başkan Yardımcısı Sahavet Aslankurt’a Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı     Berra Besler’e, Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, Kırşehir Baro Başkanı Mehtap Karaburçak Tuzcu, Sinop Baro Başkanı Hicran Kandemir, Tekirdağ Baro Başkan Vekili ve Kırıkkale Yeşim Oktar Varlı Türkiye’nin kadın baro başkanlarının yanından Adana ,Hatay, Mersin ,Gaziantep ve Kilis Baro Başkanları katıldı.
Osmaniye Barosu , Osmaniye Kadın Platformu Derneğinin düzenlediği yürüyüşe Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Bengü Başlamışlı İmadoğlu,CHP ve MHP Kadın kolları ve Osmaniyedeki  kadın sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Baro Başkanları Osmaniye’de Özgecan için yürüdü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!