featured

Bakan Derya Yanık, gençlere oy kullanmanın önemini anlattı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve AK Parti Osmaniye Milletvekili Adayı Derya Yanık, “İlk Oyum AK Parti’ye İlk Oyum Erdoğan”a programında gençlerle bir araya geldi.

Bakan Yanık, Vali Kerem Al Karaçay Kültür Parkı’nda bulunan kafede, ilk kez oy kullanacak gençlerle bir araya geldiği etkinlikte, ilk oyun sorumluluk olduğunu söyledi.
Kendisinin de ilk oyunu 1994’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğini anlatan Yanık, o dönemde Erdoğan’ı İstanbul’da belediye başkanını seçtiklerini söyledi.
Yanık, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız da öyle işte yıldızı yeni parlayan genç, cevval bir aday. Biz de arkadaşlarımızla siyaseti, gündemi, bir taraftan adayları takip ediyoruz. İlk oyumuzu Sayın Cumhurbaşkanı’mıza verdik ama Allah biliyor ya çok da kazanacağından emin değiliz. Yani öyle garanti falan da değil, hatta kimsenin şans tanımadığı bir aday. Cumhurbaşkanı’mız kazandı, şimdi biz de arkadaşlarla ‘Bizim desteklediğimiz aday kazandı’ diyoruz” diye konuştu.
Oy vermenin bir sorumluluk olduğuna dikkati çeken Yanık, kendilerinin bugüne kadar oylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vererek yollarına devam ettiklerini söyledi.
Bakan Yanık, gençlerden oy verirken, tercihlerini yaparken dikkatli ve özenli olmalarını istedi.
“Z kuşağı” tanımına değinen Yanık, “O etiketler bir siyaset ve toplum mühendisliğinin ürünüdür. Çocuklara, gençlere, dünyada bir salgın halinde ‘Z kuşağı şöyle olur, böyle isyankar olur, böyle tanımaz, böyle inanmaz’ vesaire. Z kuşağı, Y kuşağı yok kardeşim, insan insandır. Hepimiz dünyanın neresinde olursak olalım, yaş dönemlerinin, tecrübenin belli birtakım refleksleri vardır. ‘Z kuşağı böyle olur’ diyerek bir etiketlemeyle çocuklara, gençlere, belli bir davranış biçimine itmek istediler. Ama bizim gençlerimiz o kadar akıllılar ki değer yargılarıyla o kadar barışıklar, yaşadıkları toplumla, toplumun değeriyle, insanın değer yargılarıyla o kadar barışıklar ki öyle Z kuşağı Y kuşağı yok, alfa yok. Bunların hepsini ellerinin tersiyle ittiler.” değerlendirmesinde bulundu.
Gençlere ilk kez oy kullanmanın önemini anlatan Yanık, şunları kaydetti:
“Bizim gençlerimiz o adar akıllılar ki inançlarıyla, değer yargılarıyla, yaşadıkları toplumun değerleriyle o kadar barışıklar ki yok “z” kuşağı, yok alfa yok beta bunların hepsini elleriyle ittiler. İlk oyla beraber, bundan sonra sosyal, siyasal hayatın içerisinde, siyasal hayata katılan gençler, yetişkinler olarak, hayatı, sistemi, siyaseti, devleti, hükümeti belirleyen, şekillendirenler olarak bir yolculuğa çıkıyorsunuz. İlk oy vermenin aslında böyle bir belki mukaddime olma, yani bir bismillah, ilk adım olma özelliği de var. Bundan sonraki süreçte, hayatınız boyunca hep bir tercih ve tercihler içerisinde olacaksınız. Biz bu bayrağı günün birinde sizlere devredeceğiz. Bir süre sonra sizlerle farklı platformlarda bu ülkeye hizmet ediyor, ülkeyi yönetiyor, ülkenin geleceğiyle ilgili birlikte karar veriyor olacağız. Dolayısıyla bugünden sonra yaşadığımız ülkenin, toprağın, inandığımız değerlerin farkında ve sadece ülkemiz değil, insanlık için de değer üreten gençler olarak yolunuza devam etmenizi ümit ve temenni ederim. Çünkü biz inancımızdan, geleneğimizden taşıdığımız mirasla herhangi bir iyiliği sadece kendisi için değil, bütün insanlık için özellikle mazlum ve mağdurlar için isteyen bir toplumuz.”
Bakan Derya Yanık, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Derya Yanık, gençlere oy kullanmanın önemini anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Osmaniye Haber | Kınık Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin